Американски сенатори бараат Амазон да ги повлече од продажба опасните производи


Сиетл, 13 сепември 2020 (МИА) – Тројца американски демократски сенатори побараа повлекување на сите опасни производи од продажната платформа на Амазон, откако Си Ен Ен ги објави резултатите од истрагата, која покажа дека десетици електронски производи на Амазон остануваат во продажба, и покрај поплаките на клиентите дека се стопиле, експлодирале или запалиле.

Во писмо до сопственикот на Амазон, Џеф Безос, сенаторите Ричард Блументал од Конектикат, Роберт Мендез од Њу Џерси и Ед Марки од Масачусетс напишаа дека извештајот на Си Ен Ен покажува дека продавачот ги игнорира сериозните грижи на клиентите за одредени електронски уреди.


„Амазон мора веднаш да ја прекине продажбата на опасни и неисправни основни производи на Амазон, да ги повлече и веднаш да ги информира клиентите за потенцијалните ризици”, напишаа демократските сенатори во писмото.

Амазон не одговори директно на загриженоста на сенаторите, но од оваа компанија рекоа дека „безбедноста е на прво место” и дека нивните производи ги исполнуваат сите безбедносни стандарди, јави Си Ен Ен.


Видете следно

Топлотниот бран ризик и за земјоделството, агрометеоролозите препорачуваат наводнување

Високите температури кои деновиве надминуваат 40 степени, предизвикаа поизразено губење на почвената влага. Агрометеоролозите препорачуваат …