admin

ЕСМ: Понудената цена од 48e/MWh е резултата на зголемени напори и е со цел да не влијае значајно на крајната цена за граѓаните

Од 2019г АД ЕСМ е гарант и стабилизатор на цената на електричната енергија во услови на либерализација. Иако законот ни дава можност да испорачуваме енергија од само 60% од потребите на ЕВН Хоме, а другите количини да ги продаваме на слободниот пазар и дополнително да заработуваме, АД ЕСМ повторно ќе …

Повеќе »

Велика Британија, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на руско злато, соопшти Лондон.

Четири држави од Г7 ќе го забранат увозот на руско злато како дел од новите санкции воведени кон Русија во одговор на нејзината инвазија врз Украина. Тоа денеска го соопшти „Даунинг стрит 10″ на првиот ден од самитот на Г-7 во Германија „Тие мерки директно ќе влијаат на руските олигарси …

Повеќе »

Германија привремено дозволува влез на странски работници поради недостиг на аеродромите

Германија ќе дозволи влез на странски работници поради недостиг на вработени на германските аеродроми како привремена мерка, објави германскиот весник Билд ам Зонтаг, повикувајќи се на министрите за внатрешни работи, транспорт и труд. Аеродромите низ Европа, вклучително и Германија, се соочуваат со недостиг на персонал поради зголеменото движење на патниците …

Повеќе »

Ковачевски: Парадата на гордоста е едно од значајните демократски случувања во Северна Македонија

Секој има право на почит, достоинство, прифаќање без предрасуди и еднакви можности за самореализација. Парадата на гордоста е едно од значајните демократски случувања во Северна Македонија. Посакувам успешен и мирен #SkopjePride, порача денеска премиерот Димитар Ковачевски. – Како Влада посветено работиме за да овозможиме добробит на сите граѓани – донесовме …

Повеќе »

Џонсон: Платите во јавниот сектор не можат брзо да се зголемат

Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон денеска изјави дека платите во јавниот сектор не можат нагло да се зголемат, како што бараат синдикатите, бидејќи, како што наведе, тоа би го поттикнало растот на инфлацијата. – Она што не можеме да го имаме е ситуација кога зголемувањата на платите се анулирани …

Повеќе »

Пендаровски: Имаме заедничка одговорност да овозможиме уживање на основните права на секого без страв од отфрленост

Претседателот Стево Пендаровски посети волонтери и организатори на парадата на гордоста „Скопје прајд 2022″, со кои имаше можност директно да поразговара за начинот на организирањето на парадата, од логистика и прием на гости, до дадената институционална поддршка, безбедносните и промотивните прашања, соопшти Кабинетот на шефот на државата. По повод одржувањето на …

Повеќе »

Данскиот парламент усвои нов данок на јаглерод

Данскиот парламент усвои нов данок на јаглерод, највисок во Европа, кој треба да го плаќаат компаниите во европскиот систем за тргување со емисии и оние надвор од него, објави Владата. Владата смета дека новиот данок е клучен за постигнување на амбициозната цел за намалување на стакленички гасови за 70 отсто …

Повеќе »

Телеком ја воведува стриминг платформата GLEY на MaxTV

На големо задоволство на корисниците, Македонски Телеком ја збогатува својата понуда на MaxTV со содржините на првата македонска стриминг платформа GLEY.Во рамките на MaxTV, со GLEY, корисниците ќе можат да ги следат најновите домашни,  регионални и светски филмови и серии, како и детска програма којашто е комплетно синхронизирана на македонски …

Повеќе »

Петков: Народното собрание донесе историско решение

Премиерот на Бугарија во оставка, Кирил Петков на својот Твитер профил денеска напиша дека Народното собрание донесе историско решение, што дава зелено светло на францускиот предлог за приклучување на Северна Македонија во Европската Унија, јави дописникот на МИА од Софија. -Интеграциите на Западен Балкан се од стратешки интерес за ЕУ, …

Повеќе »