Breaking News

Toni Ivanoski

Изминатото деноноќие произведени 11.842 MWh и целосно задоволени потребите од електрична енергија на домаќинствата и малите потрошувачи

АД ЕСМ на 30.11.2022 година произведе 11.842 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи. Во Термоелектраните произведени се 5.637 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.205 MWh. Во изминатото деноноќие преку ЕСМ Продажба набавени се 4.580 MWh електрична …

Повеќе »

САД издвоија дополнителни 17 милиони долари помош за вооружените сили на БиХ

Американскиот амбасадор во Босна и Херцеговина Мајкл Марфи најави дополнителна финансиска поддршка од неговата влада за вооружените сили на Босна и Херцеговина кои со години се соочуваат со хроничен недостиг на пари од државниот буџет. Во пораката објавена на Твитер профилот на Амбасадата на САД, Марфи ја честита годишнината од …

Повеќе »

Во Австрија од денеска струјата е поевтина за потрошувачка до 2.900 киловат часови

Во Австрија од денеска стапија во сила субвенционираните цени на струјата што Владата ги донесе со цел да ги растерети граѓаните, па сите домаќинства сега ќе плаќаат по 10 центи за киловат час за потрошувачка до 2.900 киловат часови. Имено, Владата утврдила дека просечната потрошувачка на едно домаќинство во Австрија …

Повеќе »

Во Берово заврши постапката за формирање на советите во сите месни заедници

Во Берово заврши постапката за формирање на советите во сите месни заедници на територијата на оваа општина. Последниот избор на членови на советите како што информираа од Општината синоќа се одржа во село Ратево. -Благодарност до сите жители на с. Ратево, кои ја наполнија салата и активно учествуваа во постапката, …

Повеќе »

Забраната на пластичните кеси масовно се изигрува

Денеска се навршува една година од стапувањето во сила на повторната забрана на пластичните кеси. Како и при првата забрана од 2013, и по забраната од 2021, употребата на пластичните кеси продолжи. Како да не постои законот и како да не постои проблемот на загадувањето со пластика, се наведува во …

Повеќе »

Македонскиот стрип за првпат претставен во Албанија

Во Националниот историски музеј на Албанија, во Тирана, отворена е изложбата на историски стрип „CAN for Balkans“, дел од истоимениот меѓународен проект во чија организација е вклучен и Стрип центарот на Македонија – Велес. Покај делата на стрип-авторите од Албанија, Романија и Србија, на групната изложба можат да се видат …

Повеќе »

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан најави дека САД работат на нов пакет санкции насочени кон Северна Кореја. Тој истакна дека американската администрација спроведува политика на „притисок и дипломатија“ со цел да се постигне крајната цел за целосна денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. – Целта на нашата политиката останува иста …

Повеќе »

Учебниците за најмалите основци имаат еднократна употреба, останатите согласно закон се користат најмногу 5 години

Министерството за образовани и наука информира дека согласно Законот за учебници во основното и средното образование, сите учебници можат да се користат најмногу до 5 години, со исклучок на оние за прво, второ и трето одделение, како и одредени учебници од повисоките одделенија во кои има содржини што ученикот ги …

Повеќе »

ССМ бара од Уставниот суд да не ја прифати иницијативата на Стопанската комора

Сојузот на синдикатите на Македо­нија (ССМ) апелира Уставни­от суд да го поддржи договореното помеѓу социјалните партнери – недела да биде неработен ден за најг­олем број на работни­ци освен за дејности­те кои социјалните партнери ги определија како исклучоци пор­ади неопходноста од континуирано одвивање на одредени произв­одни процеси. -Уставниот суд е долж­ен …

Повеќе »

Просечна плата во октомври во Црна Гора е 720 евра

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 отсто повисока од септември. Просечната нето плата во октомври е зголемена за 34,8 отсто во однос на истиот месец лани. Просечната бруто плата во октомври …

Повеќе »