avtorot23

На Табановце за влез се чека околу еден час, на Богородица за излез од државата половина час

На ГП Табановце, утрово, времето на чекање за влез во државата е околу еден час. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 30 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните …

Повеќе »

„Кино на отворено“ во Кисела Вода

Општина Кисела Вода во партнерство со МакеДокс од денеска до 14 август организира „Кино на отворено“. Бесплатните филмски проекции ќе се прикажуваат во паркот „Македонија“, пред Домот на култура „Билјана Беличанец”. Секоја вечер од 21 часот, публиката од Кисела Вода, но и сите останати љубители на филмската уметност, ќе може …

Повеќе »

До Регулаторната комисија за домување 205 барања за посредување во спорови

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за домување (РКД) покажуваат дека вкупно 7 115 станбени згради се управувани од управител или заедница на сопственици, а во целата држава има десет лиценцирани инспектори за домување. Според …

Повеќе »

Сончево со мала до умерена облачност и со умерен до засилен ветер од северен правец

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 29 до 38 степени. УВ=8 Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност …

Повеќе »

Летонија инвестира милијарда евра во ветерници

Летонија планира да инвестира околу милијарда евра за изградба на ветерни електрани за да го зголеми производството на енергија од обновливи извори и да ја зајакне енергетската безбедност, изјави денеска премиерот Крисјанис Каринс. – Ова е среднорочно решение што ќе ни дозволи да станеме целосно независни во нашето снабдување со …

Повеќе »

МЗШВ: Вложуваме во изградба на нови системи за наводнување, обезбедуваме вода за 20.000 хектари земјоделски површини

Обезбедување на редовно и навремено наводнување на земјоделските површини е наш главен приоритет како министерство. Како никогаш до сега Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство вложува во реализација на капитални проекти за изградба на нови системи за наводнување. Ја започнавме и активно работиме на изградбата на браната Конско, една од …

Повеќе »

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Прогресивното оданочување останува отворено прашање за кое, како што најавуваат од Министерството за финансии, ќе се дебатира во следниот период. Во предлог-даночната реформа нема конкретен предлог за ова прашање со цел да се остави простор за дебата и да се види кое решение би било најсоодветно. Даночната реформа ќе се …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Раст на долговите – државните и локалните институции со неплатени сметки од скоро 400 милиони евра !

Нов раст на долговите на државните институции, министерства, агенции, општини. Новите податоци од Министерството за финансии покажуваат дека во првата половина од годинава доспеаните а неплатени обврски на институциите под “државна капа” и на локално и на централно ниво достигнаа скоро 400 милиони евра. “Порталб” во две продолженија на “Анализа” …

Повеќе »

Горивата поевтинуваат за два до 3,5 денари

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 3,50 денари по литар, дизел горивото ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за три денари, а за два денара бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 90 …

Повеќе »