avtorot23

HERTZ МАКЕДОНИЈА ЈА ОСВОИ НАГРАДАТА „INTERNATIONAL CUSTOMER EXPERIENCE AWARD“ 2018

Hertz Македонија ја освои престижната награда за извонредна услуга на клиентите од Rentalcars.com, светскиот лидер за онлајн-изнајмување автомобили. Rentalcars.com веќе четврта година анализира анкети и коментари за да ги препознае компаниите кои константно нудат врвна услуга и искуство во областа на изнајмување возила. „Секој член од тимот на Hertz, секој …

Повеќе »

Што соопштија од „Дурмо Турс“ по автобуската несреќа кај Ласкарци

Наредниот ден откако се случи несреќата од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените. Од фирмата тогаш уверуваа дека нивните возила се исправни, редовно се сервисираат, и ги поседуваат сите потребни лиценци. Од Дурмо …

Повеќе »

Денеска агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги исплати парите за субвенции за одржување на овошни насади, вклучително и за насадите со јаболка

Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати 5,5 милиони евра субвенции за одржување на овошни насади на 9.146 земјоделци. Во оваа сума спаѓаат субвенции за јаболки, сливи, круши, кајсии, вишни, цреши, јагоди, малини, капини, боровинки, дуњи, мушмули, маслинки, јапонско јаболко, аронија, рибизла, гоџи бери, бадеми и …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Седум милиони евра за регионален развој – како се дели државниот колач?  

Вкупно 6,9 милиони евра годинава се планирани да се потрошат  за поттикнување рамномерен регионален развој во земјава. Парите се наменети за осум плански региони, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Само за финансирање на проекти на ниво на планските региони одвоени се скоро 5 милиони евра. Според податоците, најголем дел или 17,3% од државната …

Повеќе »

Промовиран повикот „Предизвик за млади истражувачи“ во Општина Кисела Вода

Денес во Општина Кисела Вода, Фондот за иновации и технолошки развој изврши презентација на Јавниот повик за финансирање на истражувачки проекти во основните и средните училишта насловен: „Предизвик за млади истражувачи”. На презентацијата директорите и наставниците по предметите по природни и технички науки од општинските основни училишта имаа можност да …

Повеќе »

Со колкава брзина возел автобусот на Дурмо Турс кај селото Ласкарци пред несреќата?!

Оваа година на 13 февруари автобус на компанијата Дурмо Турс со патници се преврте, и животот го загубија 15 лица, а десетици беа повредени. Поточно, автобусот на компанијата „Дурмо турс“ сообраќаше на релација Скопје-Гостивар, со 51 патник од Гостивар. Осомничени за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во …

Повеќе »

Приведени седум лица за автобуската несреќа кај Ласкарци

На 13 февруари оваа година автобус на компанијата Дурмо Турс со патници се преврте, и животот го загубија 15 лица, а десетици беа повредени. Поточно, автобусот на компанијата „Дурмо турс“ сообраќаше на релација Скопје-Гостивар, со 51 патник од Гостивар. Осомничени за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во …

Повеќе »

„Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска е распродаден за кино дистрибуција на 28 територии низ целиот свет

По огромниот успех на македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска на 69-тото издание на престижниот филмски фестивал Берлинале и освоените две награди (престижната наградата на Екуменското жири (Ecumenical Jury Award), и наградата на германскиот еснаф на независни киноприкажувачи (Guild Film Award), француската компанијата за …

Повеќе »

Пивото BIP и “Руски Квас” од март на македонскиот пазар

Од март 2019, во Македонија може да се купи познатото пиво од Белградската индустрија на пиво БИП (BIP) како и пијалакот Квас. Во рамки на својата трговска програма овие производи почна да ги увезува и дистрибуира нашата најголема винарница, ВВ „Тиквеш“. „Ова е природен чекор кој го преземавме имајќи предвид …

Повеќе »