avtorot23

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Премиерот Оливер Спасовски денеска изјави дека во текот на денов се прават анализи, подготовки и разговори околу најавеното издавање на еврообврзницата за што е почната постаката. -Се уште е рано да кажеме. Почна постапката Во текот на денов се прават сите анализи, подготовки и разговори итн, врз основа на што …

Повеќе »

Бектеши: Во текот на денов или најдоцна утре ќе се донесе уредбата за платежните картички

Најдоцна до петок, пред завршување на вонредната состојба в сабота, ќе бидат донесени сите уредби од третиот пакет антикризни мерки. Нивното изготвување е при крај, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. Бектеши рече дека во почетокот на наредната недела сите граѓани ќе бидат информирани како ќе добиваат државна помош. …

Повеќе »

Министерството за економија ќе ја обжали одлуката на Управниот суд за „Еуромакс”

Скопје, 27 мај 2020 (МИА) – Министерството за економија ќе ја разгледа, но и ќе ја обжали одлуката на Управниот суд за „Еуромакс” во други инстанци зашто е убедено во исправноста на раскинувањето на концесијата, соопшти денеска министерот Крешник Бектеши. Како што рече Бектеши, одлуката за раскинување на концесијата е …

Повеќе »

Тројца починати од КОВИД-19 во нашата држава

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани нови 25 случаи на КОВИД-19, а три лица починале, двајца на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, пациент од Струга (58) и пациент од Скопје (47), како и еден во ГОБ „8 септември”, пациент од Тетово (41). Пациентите …

Повеќе »

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Ја поддржуваме иницијативата на ДУИ изборите да се одржат на 5 јули, изјави денеска министерот за локална самоуправа и претседател на Либерално-демократската партија, Горан Милевски. – Ја поддржуваме иницијативата на ДУИ парламентарните избори да се одржат на 5 јули. Мисиме дека е крајно време да се закаже датумот за изборите, …

Повеќе »

Разрешен претседателот на ИВЗ, Сулејман Реџепи

Со двотретинско мнозинството на Ријасетот на Исламската Верска Заедница (ИВЗ) во Република Северна Македонија, денеска е разрешен од позицијата прв човек на ИВЗ, досегашниот реисул улема Сулејман Реџепи, изјави муфтијата на Гостивар, Шаќир Фетаи, кој истовремено е поставен како вршител на должноста претседател на ИВЗ, до подготвување на новите избори …

Повеќе »

За отворање на аеродормите и граничните премини се подготвува пртокол за влез и излез од државата

Одлуката за повторното отворање на аеродормите ќе биде дел од отворањето на граничните премини што ќе се носи откако Комисијата за заразни болести ќе направи соодветни протоколи за влез и излез во државата за што денеска доби задолжение од Владата која усвои олабавување на повеќе рестриктивни мерки меѓу кои укинување …

Повеќе »

Заев: Време е за новата нормалност

Време е за новата нормалност. Нашето општество мора да продолжи да функционира. Мерките се олабавуваат, надлежните институции потврдуваат дека епидемијата е под контрола. Вирусот ќе биде присутен подолго време и мора да научиме да живееме со него, објави претседателот на СДСМ Зоран Заев на Фејсбук откако Владата попладне на седница …

Повеќе »

Ангеловска: Преку Ковид 2 одобрени бескаматни кредити за 117 фирми со 3001 вработен

Преку втората линија бескаматни кредити за фирмите погодени од КОВИД-19 кризата одобрени се 2 милиони евра за 117 фирми во кои работат 3 001 вработен, напиша министерката за финансии Нина Ангеловска на Фејсбук. –Одобрени се 2 милиони евра досега, со кои се поддржуваат: 58 микро, 43 мали и 16 средни …

Повеќе »