avtorot23

Одличните услови на студирање главна причина за избор на Меѓународниот Балкански Универзитет

Квалитетот на стекнатото образование во голема мера зависи од условите во кои се одвива образованиот процес. Многу е важно кои и какви нагледни средства и технички помагала се користат, како се опремени лабораториите, а исто толку е важен и наставниот, односно професорскиот кадар. Со месец октомври и стартот на зимскиот …

Повеќе »

Преку прилагодена туристичка понуда се промовираат турстичките капацитети на земјава на саем во Римини

Во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и во соработка со приватниот сектор туристичките дестинации на Република Северна Македонија во период од 9-ти до 11-ти октомври ќе се промовираат на саемот за туризам во Римини, Италија. Туристичкиот сектор од Северна Македонија меѓу кои и Балкан Прајм Турс, …

Повеќе »

Јавното обвинителство поднесе Обвинителен акт за три лица во предметот „Рекет“

По сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција,  денеска до Основниот кривичен суд поднесе Обвинителен акт против три лица, македонски државјани. Две од обвинетите лица се теретат дека сториле кривично дело „Примање награда за противзаконито влијание“ предвидено и казниво по …

Повеќе »

По повод утрешниот празник еве како автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат

Утре, петок (11.10.2019 година), поради државниот празник 11 Октомври-Ден на народното востание, автобусите од јавниот превоз ќе сообраќаат по неделен возен ред. Истиот режим ќе важи и во сабота (12.10.2019 година) и недела (13.10.2019 година). Во петок (11.10.2019 година) дежурни ќе бидат три билетарници: Транспортен центар 7-19.30 часот Зелено пазарче …

Повеќе »

За 10 дена отстранети 433 непрописно паркирани возила од јавните површини во Скопје

Во текот на изминатите 10 дена (30.09 – 09.10.2019 година) со специјалните возила пајак се подигнати 433 возила од јавните површини. Од вкупниот број непрописно паркирани и подигнати возила, 64 се отстранети од зонските паркиралишта, а преостанатите 369 возила по налог на сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци: паркирање …

Повеќе »

Градинарски центар ФОЈА- пример за креативна компанија која секогаш пријатно ги изненадува своите клиенти

Да се поттикне чувството на задоволство и среќа кај клиентите е предуслов за долгорочна соработка и пријателство. Тоа е и императив во работењето на ФОЈА, за своите клиенти да обезбеди дополнителна вредност, да потикне чувство на задоволство и среќа! Од самиот почеток на своето работење и постоење ФОЈА не функционира …

Повеќе »

Како технологијата го промени начинот на водење бизнис

Во денешно време технологијата е секојдневие и никој не може да си го замисли животот без неа, иако до пред само дваесетина години сме немале масовно користење ни на мобилни телефони. Технологијата многу брзо го менува светот каков што го знаеме, а „Напредокот на технологијата е базиран на целосно вклопување …

Повеќе »

Премиерот Заев на меѓународна конференција „Жени во индустрија“: Економски силни девојки и жени полесно ќе го остваруваат нивното природно право да бидат еднакви во изборот на работни места и да бидат на раководни позиции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вчера се обрати на отворањето на дводневната меѓународна конференција „Жени во индустрија: Лидерите ја унапредуваат родовата еднаквост”, организирана од страна на Инженерска Институција на Македонија и ЕВН Македонија. Во продолжение ви го пренесуваме во целост обраќањето на премиерот Заев. „Ми претставува …

Повеќе »

Субвенции и за граѓаните од внатрешноста со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата

На својата редовна 158 седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на еколошката мерка за субвенционирање на граѓаните со високоефикасни инвертер клима уреди за домаќинствата во општините Битола, Кичево, Тетово и Градот Скопје, кои користат енергетски неефикасни уреди за греење на тврдо и фосилно …

Повеќе »