avtorot23

Пандов: Фросина Ременски е главниот изнудувач на парите, а Боки е само гласникот (детето) продавачот на проектот

„Екс партиската потпретседателка Фросина Ременски е избрана како пратеник во Собранието на Република Македонија од листата на СДСМ во втората изборна единица. За оние кои не знаат да појаснам, таа изборна единица опфаќа неколку скопски општини и градот Куманово. Како што сите разбравме актуелната потпретседателка на Собранието на Македонија, како …

Повеќе »

Обраќање на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

  Почитувани граѓани, Секоja генерација носи одлуки кои ја одредуваат судбината на народот и иднината на државата. Споредувајќи ги и вреднувајќи ги историските епохи, нашата антифашистичка генерација сигурно се издвојува според маркантноста на своето дело. Во 1941 година, кога поголемиот дел од Европа и ние овде бевме окупирани од фашизмот, …

Повеќе »

Протестантите го слават раѓањето на Мартин Лутер

Мартин Лутер е германски духовник роден на 10 ноември 1483 и водач на реформацијата во текот на XVI век. Тој го поттикнал христијанскиот народ во Западна Европа да се спротистави на Римокатоличката црква и папската доминација врз христијаните, која во тој период живеела на грбот на нејзините верници, воведувајќи меници …

Повеќе »

Премиерот Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец: Топло добредојде и силна, јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ во октомври, за отворање преговори со нашата држава

По топлиот пречек пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на Република Северна Македонија и Република Словенија, предводени од премиерите на двете држави, имаат билатерална средба. На состаноците е соопштена јасна поддршка од Република Словенија за позитивна одлука на Советот на ЕУ …

Повеќе »

Кои се компаниите што одложувале незаконско медицински отпад во Град Скопје?!

Комуналните редари на Град Скопје при вршење на своите надлежности, открија незаконско одложување на медицински отпад од страна на РЕ-МЕДИКА и ПЗУ ДИАМЕД кои отпадот го одложуваат во контејнери кои се наменети за отпад од домаќинствата. За наведениот прекршок на лице место излезе и овластен инспектор за животна средина на …

Повеќе »

Премиерот Заев на трилатералниот состанок со претседателот на Србија Вучиќ и премиерот на Албанија Рама: Да ги воведеме европските принципи на соработка и функционирање и четирите слободи на ЕУ за проток на производи, мобилност на луѓе, услуги и капитал

Отворени сме за оваа и за сите други иницијативи кои одат во насока да ги зајакнат постоечките форми што ја промовираат регионалната соработка и што го забрзуваат процесот на интеграција во ЕУ на сите земји од Западен Балкан, истакна претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на заедничката …

Повеќе »

Повик до млади иноватори за креирање дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост 

Фондот за деца на Обединетите нации, заедно со Фондацијата Телеком за Македонија, денес објави отворен повик со кој се повикуваат младите иноватори да достават идеи за дигитални решенија за отстранување на бариерите со кои децата и младите со попреченост се соочуваат во образованието и во секојдневниот живот. Националниот повик, со …

Повеќе »

Креираме активни мерки за вработување за 2020 година според потребите на регионите и бизнисот

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување, бизнис заедницата, локалниот економско социјален совет, и останатите засегнати страни денеска во Битола ја одржаа втората регионална средба за креирање на новиот оперативен план за активни мерки за вработување за 2020 година. Конкретните предлози се очекува да произлезат од Локалниот економско …

Повеќе »

Прва средба на ко претседателите на македонско-руската Меѓувладината Комисија за трговско- економска и научно – техничка соработка

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, во Москва, Русија, одржа работен состанок со претседателот на рускиот дел од Меѓувладината комисија за трговско – економска и научно техничка соработка, Алексеј Груздев. На средбата се разговараше за повеќе теми меѓу кои и за неискористениот потенцијал во економската соработка. Димковски …

Повеќе »