avtorot23

Шахпаска на Утрински брифинг: Продолжуваме силно да се бориме против насилството и да ги охрабруваме жртвите јасно и гласно да говорат

„Состојбата во нашата држава се менува во позитивна насока, особено последниве неколку години,затоа што говориме многу гласно за овие прашања. Затоа што организирано како институции, како власт, како парламентарци правиме се што придонесува за состојбите на насилството, семејното насилство, сексуално вознемирување, бидат состојби за кои јавно ќе зборуваме, со цел …

Повеќе »

Твитер накусо го заклучи налогот на кинеската амбасада во САД

Твитер привремено го заклучи налогот на кинеската амбасада поради коментарите во кои се брани кинеската политика во регионот Синџијанг, поради што реагираше социјалната мрежа и оцени дека се кршат нејзините правила во врска со „дехуманизација”. Налогот на кинеската амбасада (@ChineseEmbinUS) неделава објави на Твитер дека жените-Ујгури веќе не се „машини …

Повеќе »

Со кој странски лидер Бајден прв ќе се слушне телефонски?!

Првиот разговор помеѓу новиот претседател на САД Џо Бајден и некој странски лидер ќе биде со канадскиот премиер Џастин Трудо и ќе се случи утре, изјави портпаролката на Белата куќа Џен Псаки. Таа додаде дека двајцата лидери ќе разговараат за билатералните односи, како и за одлуката на Бајден за официјално …

Повеќе »

Бројот на заразени со Ковид-19 во Кина расте, нови 144 за 24 часа

Во Кина се потврдени 144 нови случаи на заразени со коронавирусот во изминатите 24 часа, што е највисок дневен биланс од 1 март минатата година, објави Националната здравствена комисија. Од 126 нови локални инфекции, најмногу имало во провинцијата Хејлоџијанг – 69 и во Џилин 33. Бројот на асимптоматски случаи, што …

Повеќе »

Куба со план годинава да произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирусот

Куба се надева дека годинава ќе произведе 100 милиони дози од својата вакцина за коронавирус и ќе ја вакцинира целата популација, најави директорот на институтот Финлеј, што управува со два од четирите проекти за вакцини во рамките на клиничките испитувања. -Имаме капацитет да произведеме 100 милиони дози „Соберане 2″, што …

Повеќе »

Променливо облачно со сончеви периоди

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од дожд, на повисоките планините од снег. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 11 степени, информираат од УХМР. Во …

Повеќе »

Во Кавадарци и Неготино 86 санкционирани возачи, 42 за брзо возење

Нерегистрирани 17 возила, брзо возеле 42 лица, а без возачка дозвола осуммина. Ова го покажала акциската контрола во Кавадарци и Неготино вчера во времето од 10 до 15 часот, спроведена од Мобилната единица за БПС. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, за МИА вели дека се преземени вкупно 86 мерки. свд/дма/ …

Повеќе »

Изложба 50-години творештво и промоција на публикација на МИЦКО Мице Јанкуловски

По повод 50 години од творештвото на МИЦКО – Мице Јанкуловски денеска во спомен домот на Браќата Миладиновци во Струга ќе биде отворена изложба и ќе биде промовирана публикација во организација на центарот за култура „Браќа Миладиновци”. Делата на Јанкуловски насликани со црната боја, професионалната јавност ги препознала како исклучително …

Повеќе »

Колку ќе изнесува пензијата на Трамп?

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе добие пензија од над 221 илјади долари годишно и други бенефиции, далеку повредни од парите. Меѓутоа, ако Сенатот го потврди неговото отповикување, тој би можел да изгуби сè што му следи како поранешен претседател. „Доколку Сенатот го осуди Трамп и го потврди отповикувањето, очигледно …

Повеќе »