avtorot23

Серверот на “Викиликс” се продава на аукција

Серверот на ” Викиликс” со тајни документи на американската влада се продава на аукција на eBay. За наддавањето веќе се префрлени 10 000 долари.   Во описот на серверот во тендерот пишува дека станува збор за “извонреден уред кој го менува светот”. Се прецизира дека производот на кој се чуваа …

Повеќе »

Кина: Раст во производствениот сектор

Производствениот сектор во Кина бележи подобрување во август, што е нов сигнал дека економијата веројатно се стабилизира по тешкото и долго одложување. Ова го покажуваат две клучни истражувања, пренесе economy news. Банката HSBC соопшти дека нејзиниот индекс на менаџерите (Purchasing Managers ‘ Index – PMI) се зголемил до 50,1 поени …

Повеќе »

Албанија: Туристите се намалуваат

Во периодот јануари-август Албанија била посетена од над 2,5 милиони туристи, што е со 236,462 туристи помалку во споредба со истиот период минатата година. Далеку од очекувањата беа месеците мај, јуни и јули, кога поради изборите, нестабилното време и месеците на пост Рамазан, плажите на албанското крајбрежје беа речиси празни.

Повеќе »

LinkedIn планира експанзија со 1 милијарда долари

Професионалната социјална мрежа LinkedIn ќе се обиде да ја искористи високата цена на своите акции, при што планираат лансирање на нови вредности на берзата за 1 милијарда долари. Со средствата собрани планираат да ги прошират производите и технологијата која ги нуди, како и евентуално стекнување на други IT компании. Аналитичарите …

Повеќе »

Рударските компании во светот трошат 244 милијарди долари за проширување на бизнисот

Најголемите рударски компании во светот планираат да потрошат 244 милијарди долари за проширување на бизнисот во периодот 2013-2015 година. Оваа сума е за 2,4 % помалку во споредба со индивидуалните во претходниот тригодишен период. Компаниите многу бавно ги намалуваат своите капитални трошоци, и покрај повиците на голем број експерти, вклучително …

Повеќе »

Растот на пазарите во развој се обновува во Бразил и Русија

Во август растот на економиите во развој забележа раст по подобрувањето на условите во Кина и Русија говори студијата на HSBC, пренесува Блумберг. Индексот на пазарите се зголемил до 50,7 од 49,5 во јули (третото најниско ниво на показателот за последните 4 години). Индексот ги следи условите во над 5.000 …

Повеќе »

Рекламата, која плаши до смрт

Компанијата LG Electronics го измисли следниот штур начин за рекламирање на основаноста на вашиот телевизор со висококвалитетен монитор со технологијата IPS ( In-Plane Switching ). Настаните во новата реклама се одиграни во чилеанска канцеларија, за време на интервју за работа. Кандидатите влегуваат во канцеларијата и седат со лицето кон интервјуерот, …

Повеќе »

Норвежани поставија светски рекорд со електромобили (Видео)

Норвежани поставија нов светски рекорд за најдолгa парада од електромобили, пренесоа светските медиуми. Во норвешкиот главен град Осло, 260 автомобили поминаа четири километри пат на периферијата на градот. За време на движењето два беспилотни авиони опремени со камери, ги следеа сите автомобили во движење. Електромобилите беа од брендот Nissan Leaf, …

Повеќе »

Шефот на Lenovo раздава бонус на вработените

Главниот извршен директор на кинескиот компјутерски гигант Lenovo Јанг Јангинг, најави дека втора година по ред ќе го раздаде својот бонус на вработените на компанијата , соопшти Bloomberg . Вкупно 3,25 милиони долари ќе бидат дадени подеднакво на приближно 10 илјади вработени, што значи 325 долари по човек.

Повеќе »