avtorot23

Невработеноста во еврозоната скокна !

Невработеноста скокна во октомври – веќе е 11%. Невработеноста во еврозоната достигна рекордно ниво од 11,7% во октомври, покажуваат официјалните податоци на Евростат. Во ЕУ како целина невработеноста е 10,7%. На месечна основа растот на невработеноста и во еврозоната и во ЕУ е 0,1%. На годишно ниво во еврозоната е …

Повеќе »

Франција предлага министер на Еврозоната

Францускиот министер за финансии Пјер Московиси повика за создавање на министерска позиција, чиј ресор да биде еврозоната. На среднорочен план ќе треба да се предаде еврозоната во рацете на министерот, на кој на еден или друг начин да биде барање одговорност од граѓаните, изјави Московиси за време на симпозиумот во …

Повеќе »

Канадскиот БДП удри кочници

Канада е против светскиот данок на банките. Растот на канадската економија се забави до 0,6% на годишно ниво во третиот квартал, откако инвестициите и извозот се намалија воочливо, соопшти владата во Отава. Канадскиот БДП удри кочници. Растот му се намали од 1,7% на годишна основа во првите два квартали од …

Повеќе »

Сарачини: Струјата ќе поскапува, граѓаните да научат да штедат

„Државата во своите институции до 2018 година ќе се вложи 400 милиони евра за да ја подобри енергетската ефикасност во објектите, со што би се кумулирале двојни заштеди“, изјави министерот Сарачини на денешната трибина „Финансирање на енергетска ефикасност и обновлива енергија – ретроспектива и развојни препораки“. „Потребно е домаќинствата и …

Повеќе »

Светот го чекаат големи економски промени

Економската ситуација во светот значително ќе се промени во наредните 20 до 25 години, додека економскиот раст значително ќе се забави. Во студијата на лондонската компанија „Шродер инвестмент“ се наведува дека во наредните 40 години светот ќе се соочи со последиците од сушите, климатските промени, демографските промени и со намалувањето …

Повеќе »

„Европа“ во новогодишно руво?

Во пресрет на новогодишните празници фабриката за чоколади, вафли и бонбони „Европа“ подготви специјален дизајн на своите производи. Следејќи ги светските стандарди „Европа“ го промени изгледот на старите производи, но во исто време на пазарот ќе понуди и сосема нови производи. Асортиманот на фабриката е збогатен со новогодишно млечно чоколадо …

Повеќе »

Технолошките компании рекордери во изнајмување канцеларии во Европа!

Финансиската криза ја трансформира побарувачката за канцелариски простор на Стариот континент, покажа истражување на консултантската компанија CBRE. Технолошките и телекомуникациските компании изнајмиле повеќе канцелариски простор од банките и финансиските компании во Европа во првата половина. Тоа го покажува истражувањето на консултантската компанија CBRE, пренесува Reuters.

Повеќе »

Moody’s: Грција треба да банкротира!

Меѓународната агенција Moody’s смета дека и покрај постигнатото во понеделничкиот договор помеѓу доверителите за грчкиот долг, веројатноста Грција да западне во банкрот е голема, пишува AFP. “Ние држиме на мислење дека веројатноста од банкрот кон приватните кредитори е голема, бидејќи 70% од долгот е кон јавни облигационери и само контролирано …

Повеќе »

Само 9% од Европејците купуваат онлајн од друга држава во ЕУ?!

Само 9% од Европејците купуваат онлајн во друга земја од заедницата на Европскиот сојуз, покажуваат истражувањата на Европската комисија. Главната загриженост била, дека нарачаната стока нема да пристигне. Освен тоа, доколку во иднина настане оштетување, корисниците стравуваат дека нема да можат да ги вратат истите оштетени производи. Не само потрошувачите, …

Повеќе »