avtorot23

Првиот летачки автомобил во светот

Terrafugia e на пат да биде предложен како првиот летечки автомобил на масовен пазар. Тој е хибриден – користи електрично-бензинско полнење. Такво нешто, сепак, би требало да тргнува и да слетува на аеродром, па за тоа компанијата ја менува идејата. Така се раѓа Terrafugia TF-X – хибриден летечки автомобил, со …

Повеќе »

Германија инсистира на строги мерки против социјалниот туризам

Германија има намера да воведе строга контрола на имигрантите, кои пристигнуваат од други членки на Европската унија и се обидуваат да ги искористат предностите на општествениот систем на земјата. Тоа го изјави германскиот министер за внатрешни работи Ханс-Петер Фридрих. Еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром, сепак, истакна дека земјите членки …

Повеќе »

Суровата нафта поскапе

Најлесната сурова нафта WTI (West Texas Intermediate) се тргуваше во близина на највисоката цена повеќе од две недели, поради шпекулациите дека побарувачката во САД, ќе се зголеми. Истовремено Судан се закани дека ќе го запре извозот на нафта од Јужен Судан во наредните 60 дена, информираше “Блумберг”.

Повеќе »

Златото поскапе на берзата во Сингапур

Златото се тргуваше за 1 386.04 долари за унца на берзата во Сингапур и ја зголеми вредноста за 0,4% до 1 388.41 долари за унца, објавија од “Блумберг”. Цените паднаа за 2,2% на 7 јуни, што е најголем пад од 15 мај наваму, откако податоците покажаа дека американските работодавачи имаат …

Повеќе »

Едвард Сноуден е новиот интернет херој

Пронаоѓањето на информации за скандалот со собирање на податоци од телефоните на американските граѓани, како и преносот на доверливи информации од страна на девет водечки интернет компании, меѓу кои Google и Facebook, на американската влада е дело на Едвард Сноуден. Сноуден има 29 години и е поранешен вработен во системот …

Повеќе »

Апсолутен рекордер меѓу персиските теписи

Персиски тепих од 17 век беше продаден за 33,8 милиони долари на аукција во Sotheby’s Њујорк, објави “Би-Би-Си”. Износот е апсолутен рекорд за таков предмет и ја надминува тројно претходната највисока цена за тепих. Купувачот остана анонимен. Тепихот бил сопственост на американскиот сенатор од Монтана и индустријалец Вилијам Кларк, кој …

Повеќе »

Panasonic е официјален снабдувач на техника за Олимписките игри

Јапонската компанија беше избрана да обезбедува техника за зимската Олимпијада во Сочи во 2014 година. Јапонската корпорација Panasonic е прогласена за официјален снабдувач на апаратите за зимските Олимписки игри во Сочи во 2014 година. Договорот беше потпишан од претседателот и извршниот директор на организацискиот комитет на Сочи 2014 Димитри Чернишенко, …

Повеќе »

Toyota повторно повлекува автомобили

Јапонскиот автомобилски гигант Toyota соопшти дека повлекува за поправка околу 242 000 автомобили од брендовите Prius и Lexus, пренесоа ИТАР-ТАСС и АР. Пронајдени се дефекти во системот на сопирачките, се наведува во соопштението на концернот до министерството на земјата, инфраструктурата, транспортот и туризмот.

Повеќе »

China Mobile го пушти Jego – конкурент на Skype

Најголемиот кинески телекомуникациски оператор China Mobile ја пушти на пазарот мобилната апликација „Jego“ што треба да биде конкурент на Skype, објави весникот China Daily, пренесува ИТАР-ТАСС. Основната функција на новата апликација е IP телефонијата – телефонски повици преку интернет на мобилните и фиксните телефони. Jego ќе овозможува и испраќање на …

Повеќе »