avtorot23

Нов раст на берзите во Азија

Главните индекси на повеќето од азиските берзи пријавија зголемувања во втора половина од 2012, откако податоците за секторот на услугите и за фабричките нарачки во САД ги надминаа очекувањата. На пазарите во Хонг Конг и Кина, сепак имаше мал пад по вчерашните силни растови, соопшти Bloomberg. Во Јапонија Nikkei 225 …

Повеќе »

Успех – Брајан Трејси

Успехот е цел, а се останато се коментари. Сите успешни луѓе се многу фокусирани. Тие знаат што сакаат и се насочени само кон целите за да го остварат, секој Божји ден. Вашата способност да ставате цели е мајсторска вештини за успех. Целите ги отклучуваат вашите позитивни мисли и идеи и …

Повеќе »

21 совети за успех!

1. Ожени се (омажи се) за вистинскиот човек. Само ова решение определува 90% од твојата идна среќа или несреќа во животот. 2. Работи она што ти дава задоволство и што го заслужува твоето време и талент. 3. Прави од повеќе од луѓето што очекуваат и прави со задоволство. 4. Биди …

Повеќе »

Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза!

Тројца поранешни службеници на финансиска институција пред американската Комисија за хартии од вредност и берзите, тврдат дека Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза, објави Financial Times. Од Deutsche Bank коментираат дека веќе биле предмет на “внимателно и целосна истрага” и …

Повеќе »

Apple изгуби $ 34.5 милијарди пазарна капитализација за еден ден

Apple ја намали својата пазарна капитализација со $ 34.5 милијарди. Акциите на компанијата регистрираа најголем еднодневен пад од четири години. Тие се намалија за повеќе од 6% само во рамките на вчерашниот ден, соопшти агенцијата Reuters. Во моментов нивната цена за акција е $538.79, а тоа е далеку од претходната …

Повеќе »

Абрамович купи дел од Норилски никел

Рускиот милијардер Роман Абрамович се согласи да купи 7,3% од акциите на компанијата Норилски никел, соопшти весникот “Financial Times”, цитиран од ИТАР-ТАСС. Според изданието влегувањето на Абрамович во капиталот на Норилски никел ќе помогне во решавањето на спорот меѓу двајцата најголеми акционери во компанијата Владимир Потанин и Олег Дерипаска, кој …

Повеќе »

Citigroup Inc ќе скрати 11 илјади работни места во целиот свет!

Citigroup Inc ќе скрати 11 илјади работни места во целиот свет, што одговара на 4 отсто од вработените во оваа институција, соопшти Ројтерс. Целта на мерките е да се заштедат 1,1 милијарди долари трошоци за година, објави компанијата. Стапката првично ќе доведе до оданочување со 1 милијарда долари во четвртиот …

Повеќе »

Виена е град со најдобар квалитет на живот во светот

Виена е градот кој нуди најдобар квалитет на живот во светот. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето за 2012 година на американската консултантска компанија “Мерсар”. Во листата се проценува политичката, социјалната и економската клима, медицинските услуги, можностите за образование и квалитетот на јавниот транспорт, електрична енергија и водоснабдувањето во 221 …

Повеќе »

Пешевски: Инвестициите во Македонија растат

Глас на Америка: Какви се очекувањата од промоцијата на еден ваков собир во Лос Анџелес? Пешевски: Очекувањата се да информираме што поголем круг на инвеститори за можностите на Македонија; да ја раскажеме приказната за Македонија, која трпи големи позитивни промени во последните 5-6 години; да го разбудиме нивниот интерес; да …

Повеќе »