avtorot23

TBG Digital: Рекламата во социјалните мрежи поевтинува

Во просек за 24% е намалена цената на клик за рекламирање на Facebook во последното тримесечје од 2012 во однос на четвртиот квартал од 2011. Ова се вели во извештајот на TBG Digital, базиран врз работата на компанијата со 306 клиенти во повеќе од 190 земји. Според аналитичарите од TBG …

Повеќе »

За прв пат од 2009: Пад на продажбата на мобилни телефони

Кинеската компанија Huawei веќе е трета во светот по продажба на паметни телефони, покажува истражувањето на аналитичката компанија Gartner. Светските продажби на мобилни телефони паднаа за прв пат после три години. Ова станува јасно од истражувањето на аналитичката компанија Gartner, пренесува Rueters. Во 2012 се продадени 1.75 милијарди мобилни телефони, …

Повеќе »

SpeakIt! Google Chrome додаток создаден од Mакедонец!

SpeakIt! Претставува додаток за веб пребарувачот Google Chrome создаден од македонецот Трајче Петров – freelance Web Developer / Programmer од Кавадарци. SpeakIt додатокот за Google Chrome го конветира текстот на една статија во говор така да нема потреба да истата да ја читате. Апликацијата го чита селектираниот текст користејќи ја …

Повеќе »

HP се обидува да ја ограничи училишната работа во Кина

Електронскиот гигант наметнува правила, кои ќе ги штитат кинеските ученици од експлоатација во фабриките на подизведувачот на HP. Американскиот технолошки производител Hewlett-Packard (HP) применува нови ограничувања на привремено вработување на ученици и вработени во фабриките на подизведувачот во Кина, информира “Њујорк тајмс”.

Повеќе »

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега

Пензиите на грчките пратеници се намалени за над 60% од 2010 година досега, како што се намалени и сите други пензии во државната администрација, согласно мерките за штедење, соопшти весникот “Нафтемборики”. Тоа значи дека ако во декември 2009 година пратеник во Грција добивал 3 660 евра, во февруари оваа година …

Повеќе »

Barclays ги прекинува консултациите со цел избегнување на даноци

Barclays ќе затвори контроверзна дел од својот бизнис, која му помага на клиентите да избяват даноци, открива воздухопловните сили. Во својот апогей овој бизнис носеше на банката поголемиот дел од приходите од нејзиното инвестиционо банкарство. Се очекува за брзо британската банка да ги објави заедно со годишни резултати, предметните отпуштања, …

Повеќе »

Франција ги собира на седница шефовите на месната индустрија

Француските државни претставници одговорни за земјоделство и храна, ќе одржат кризни преговори со клучни претставници на месната гранка, со оглед на експанзијата на скандалот со коњско месо, соопшти BBC. 7 француски синџири на супермаркети – Auchan, Casino, Carrefour, Cora, Monoprix, Grand Jury и Picard – продавале замрзнато  месо, претставувано како …

Повеќе »

Се формира најголемата авиокомпанија во светот

US Airways Group и AMR Corp се блиску до спојување за $ 11 милијарди, при што ќе се создаде најголемата авиокомпанија во светот. Трансакцијата може да биде прогласена за една недела, објави Reuters. Сеуште треба да се решат разликите при оценувањето и раководната структура. Според условите на договорот, чие финализирање …

Повеќе »

Харухико Курода: Јапонија може да се справи со дефлација за две години

Познатиот критичар на политиката на Јапонската централна банка (JЦБ) Харухико Курода, кој најверојатно ќе биде избран за претседател на институцијата следниот месец, коментира дека би поддржал двегодишна агресивна програма со која ќе постигне определена инфлациска цел од владата од 2%, соопштува Ројтерс. Курода, кој во моментов е претседател на Азиската …

Повеќе »