avtorot23

Погледнете каков вселенски изложбен проект во Кокинo понуди политичката партија Интегра (Видео)

Политичката партија Интегра како нивно предизборно ветување понудија вселенски изложбен едукативен центар со капацитет до 20.000 посетители кој би се простирал на површина од 10.000 метри квадратни. Според нивната најава се работи за светска туристичка атракција. Во склоп на овој проект ќе има и астрономска опсерваторија до 250 седишта, но и …

Повеќе »

400 милиони долари за возилото на Путин – Погледнете како изгледа оваа супер лимузина

Лимузината на рускиот претседател, Владимир Путин, може да издржи нуклеарен удар. Се работи за возило брендот Аurus Senat кој е специјално конструиран за претседателското возење. Се претпоставува дека вложени се 400 милиони долари, а лимузината може да издржи ракетни напади и помал нуклеарен удар. Автомобилот има и хибриден погон, што …

Повеќе »

Зибери: Струга ќе стане уште попривлечен туристички град

Кандидатот на ДУИ за премиер Насер Зибери и носителот на листата на кандидати за пратеници на оваа партија во ИЕ 5, Талат Џaфери, вчера ги посетија Струга, Дологожда, Ливада, Велешта, Лабуништа и Радолишта. За време на посетата во Струга, Зибери се сретна со граѓаните на ова општина каде разговараше за …

Повеќе »

Богојески: Гласот за 10ка е глас за победа на граѓаните врз политичарите

  Носителот на листа за пратеници од Македонски концепт за ИЕ1 заедно со кандидатите за пратеници за ИЕ2, како дел од теренските активности – средби со граѓани денеска ги посетија пазарот во Бутел, Бит Пазар и Стара скопска чаршија.  Не може да се опише разочараноста кај граѓаните кои преку разговор …

Повеќе »

Видео на ТЕЛМА: Полицаец во Карпош 4 му удира шамар на момче

Видео во кое полицаец му удира шамар на момче испратија до редакцијата на Телма загрижени граѓани кои биле сведоци на настанот. Според нивното кажување инцидентот се случил вчера попладне на партизанска во Карпош 4. Најверојатно полицијата го сопрела момчето за тоа што со своето возило поминал на црвено, но по тоа еден …

Повеќе »

Со ИКТ решенија до креирање на систем што ќе ја надгради општествената одговорност на граѓаните во време на Ковид 19

Имплементација на ИТ решенија во справување со Ковид 19 презентираа денес компаниите ДУНА и Грин ИТ, кориснички на ФИТР, на средба со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорот на Фондот, Јован Деспотовски. Компанијата ДУНА креираеше иновативен уред – високо квалитетен бесконтактен термален терминал кој скенира ликови, …

Повеќе »

Одложена годинешната манифестација ГАЛИЧКА СВАДБА

Соочени со предизвикот на Ковид-19 и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен приоритет, Советот на Месна заедница Галичник донесе одлука да го одложи одржувањето на годинешната културно-сценска манифестација „Галичка свадба“, која традиционално се одржува кон средината на месец јули, за време на верскиот празник Петровден. „Разговаравме долго, …

Повеќе »

Грчки медиуми: Повеќето од позитивните туристи за коронавирус се од Србија

Грчките медиуми објавија дека повеќето од заразените туристи се од Србија, како и дека ова е половина од новите случаи во Грција. Во Грција, во последните 24 часа се регистрирани 43 нови случаи на коронавирус и нема смртни случаи. Во последните 24 часа, во таа земја се идентификувани 43 нови …

Повеќе »

„Одиме во пропаст”, напиша началничката на израелските здравствени служби и поднесе оставка

Началничката на здравствените служби во Министерството за здравство на Израел, професорката Сигал Садецки денеска поднесе оставка. поради несоодветниот одговор на земјата на вториот бран на Ковид-19. Таа предупреди дека Израел „оди кон пропаст” поради наглиот скок на бројот на заразени со коронавирус. Садецки оцени дека Израел го поништил успехот постигнат …

Повеќе »