avtorot23

Невработеноста падна 0,7 отсто во третото тромесечје и изнесува 30,6 отсто

Стапката на невработеност во третиот квартал од годинава изнесуваше 30,6 отсто и бележи пад во однос на претходниот квартал кога изнесуваше 31,3 отсто. Во првиот квартал невработеноста изнесуваше 31,6 отсто, што значи дека во првите 9 месеци од годинава таа бележи пад од 1 отсто. Активното население во Република Македонија …

Повеќе »

Колку е директорската плата во McDonald’s?

Агенцијата Блумберг пишува за разлуката помеѓу платата на вработените во McDonald’s и директорите во Америка. За конкретен пример отидовме во McDonald’s и таму најдовме соговорник кој работел 20 години за минимална плата. Тајри Џонсон од Чикаго има 44 години и веќе 20 години тој е активен во работата во McDonald’s. …

Повеќе »

Кина го укина прагот од 1 милијарди долари за инвестиции на странски државни фондови

Кинескиот регулатор за монетарна размена го укина ограничувањето од 1 милијарда долари за странски државни инвестициски фондови, централни банки и монетарни власти за инвестирање во кинески средства во рамките на програмата за лиценцирани институционални инвеститори (Qualified Institutional Investor Programme – QFII), изјави Ројтерс. Новите правила, објавени на официјалниот вебсајт на …

Повеќе »

Време ли е за планот “Б” за надминување на фискалната пропаст на САД?

Изгледа дојде време за планот “Б” за фискалната пропаст на САД, откако преговорите меѓу Белата куќа и Претставничкиот дом во Конгресот продолжуваат  во својот застој. Најверојатното сценарио е републиканците да отстапат тактички и да се согласат да бидат зголемени даноците за богатите американци, но да се одложат разговорите за другите …

Повеќе »

Најголемата зграда во САД – нов бизнис центар!

Кулата „1WTC“, изградена е на местото на срушените кули близначки во Њујорк. На ова место се случи терористичкиот напад на 11 септември 2001 година. Кулата се вика „Кула на слободата“, и е највисоката зграда во САД. Таа е симбол на реконструкцијата во Менхетен  и висока е 381 метри, со што ќе …

Повеќе »

Две странски компании заинтересирани за Тутунскиот комбинат во Прилеп

Две странски компании покажуваат интерес за влез во „Тутунски комбинат, Прилеп“, а се бара стратешки партнер и за фабриката „Еурокомпозит“, извести денеска премиерот Никола Груевски. – Има интерес од две меѓународни компании, од кои едната е позната мултинационална компанија и се разгледуваат различни модели – изјави Груевски како одговор на …

Повеќе »

Министерот Ивановски на изборот за „Сајт на годината 2012„

„Оф-нет„ е прогласен за најдобар македонски сајт во 2012 година. На второто место се најде „Факултети”, додека на третото се пласира „Курир”. Ова се резултатите од третиот избор на најквалитетни интернет-медиуми што се одржа денес во Инфо центарот на Европската Унија во Скопје. Изборот на најдобрите сајтови го отвори министерот …

Повеќе »

Груевски најави инвестиција од 200 милиони евра и две илјади вработувања во Џумајлија

Премиерот Никола Груевски денеска најави инвестиција од најмалку 200 милиони евра во агрокомбинатот Џумајлија која ќе овозможи две илјади вработувања. Објавувајќи го завршувањето на огласот за избор на концесионер за Џумајлија, Груевски информира дека таму ќе инвестира фирма-ќерка на позната мултинационална компанија од далечна држава и посочи оти очекува самата …

Повеќе »

Велика Британија може наскоро да го загуби првокласниот кредитен рејтинг

Денот кога Велика Британија ќе го загуби првокласниот кредитен рејтинг, се чини се повеќе се приближува, иако приоритет на актуелната влада е тој да се одржи, пишува CNBC. Вчера меѓународната агенција за рејтинг Standard & Poor’s (S & P) ги намали изгледите за максималниот кредитен рејтинг на земјата до “негативен” …

Повеќе »