avtorot23

Претседателот Пендаровски оствари средба со Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија

Средба на претседателот Пендаровски со Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Александер Шаленберг, сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија. На средбата претседателот Пендаровски ја истакна важноста на принципиелната …

Повеќе »

Уникатоста на „вранецот“ ги отвора вратите на македонското вино кон светските вински пазари

Винската сорта „вранец“ е нераскинлив дел од винскиот идентитет на земјава, но и на целиот регион. Уникатноста на оваа автохтона сорта, неjзините карактеристики и потенцијал се основа која може да се искористи како платформа за уште поголема промоција на „вранецот“, но и на другите сорти и вина од Македонија на …

Повеќе »

Поднесено обвинение против лицето кое пукаше од полуавтоматско и автоматско оружје во скопско Бојане

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека извршило кривични дела – Предизвикување општа опасност од член 288 став 3 во врска со став 1, како и Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 став 2 во …

Повеќе »

Лимак, изведувачот на комплексот „Diamond of Skopje”, рангиран на 67-мо место помеѓу најдобрите градежни компании во светот

Изведувачот на грандиозниот проект „Diamond of Skopje”, Limak Construction, беше рангиран на 67-мо место на листата на 250 најдобри градежни компании од светот. Со исклучително високиот ранкинг, Limak уште еднаш го потврди своето интернационално влијание, кое го заработи со градењето на елитни инфраструктурни и суперструктурни проекти од највисок стандард. Листата …

Повеќе »

Средба на Владината делегација со чешкиот вицепремиер Хавличек во Брно – Можности за зголемување на соработката во повеќе сектори, условите за инвестирање во Северна Македонија препознаени како особено поволни

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива за домашни компании Хисен Џемаили и директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски ја започнаа работната посета на Брно, Република Чешка, кадешто …

Повеќе »

Што треба да знаете за изборот на Мажи на годината во Македонија?!

Изборот на Мажи на годината во Македонија е прв официјален избор кој се одржа во 2018 година со цел да ги препознае најуспешните мажи кај нас. Целта е овој настан да прерасне во традиција и да биде вистински показател на успешните мажи кај нас. Изборот е во организација на првиот …

Повеќе »

Започнете ја есента полни со енергија. Време е за детоксикација!

Живееме во токсично време. Од храната што ја јадеме до воздухот што го дишеме, отровите постојано го демнат нашето здравје и ја нарушуваат неговата кревка хармонија. Природните регулатори на организмот работат забавено и тешко, па телото ни сигнализира недостаток на енергија со малаксаност, главоболки, слаба меморија, а понекогаш и со …

Повеќе »

Користете ја технологијата за добро и научете основни допири за самопреглед на дојка

Со креирање на микросајтот pauzazapregled.mk, Телеком ја користи технологијата за добро како неопходна платформа за едукација на жените и подигнување на свеста за потребата од редовен (само)преглед во борбата против ракот на дојка, бидејќи превентивата е најважниот лек Македонски Телеком како технолошки лидер се вклучува во кампањата #ПаузаЗаПреглед за подигнување …

Повеќе »

„Путиновите сведоци” на Витали Мански на „Киненова”: По проекцијата разговор со режисерот

Филмот „Сомнеж”, чија проекција е закажана за 18 часот денеска во Кинотека, ја започнува денешната фестивалска програма на „Киненова”. Филмот едел од програмата „Посветено на…” и се прикажува во чест на Јесин Устаоглу, мошне плодна и успешна турска авторка, која годинава е член на жирито на фестивалот. „Сомнеж” е засега …

Повеќе »