avtorot23

1,6 трилиони. евра државна помош за финансискиот сектор во ЕУ помеѓу 2008 и 2011 година

Државна помош за финансискиот сектор во Европската унија достигна вкупно 1,6 трилиони евра од почетокот на кризата во 2008 година до крајот на декември 2011 година, се наведува во извештајот на Европската комисија, цитиран од AFP. Сумата е еквивалентно на 13% од бруто домашниот производ на ЕУ, покажуваат податоците за …

Повеќе »

Невработеноста во еврозоната се искачи на рекордни 11,7%

Нивото на невработеност во еврозоната се покачилa до 11,7% во октомври за разлика 11,6% кои беа претходниот месец, покажуваат податоците на европската статистичка служба “Еуростат”, цитирани од Франс прес. Тоа е рекордно високо ниво, што влијае на 18,7 милиони лица кои останале без работа во 17-те земји кои користат единствена …

Повеќе »

Египет е на работ на банкрот

Египет е на работ на банкрот, а со оглед на ескалација на политичката криза, индексот на египетската берза падна со 9.8%, пишува весникот “РБК Дејли”. “Пазарот ги преживува најтешките моменти во историјата. Сегашниот режим е одраз на претходниот. Ако економската ситуација во земјата не се подобри, Египет ќе банкротираа до …

Повеќе »

Источна Европа бега од еврото

Во најновите земји членки на Европската унија од Источна Европа се забележува намалување на ентузијазмот за прифаќање на еврото, пишува британскиот весник Financial Times. Премиерот на Летонија Валдис Домбровскис предупреди дека неговите граѓани се противат за единствената европска валута. Тој рече дека во балтичките држави има отпор против размислувањата за влегување …

Повеќе »

Германската економија доживува привремена слабост

Германската економија поминува низ “привремена фаза на слабост”, од која може да излезе по првиот квартал на следната година, посочува Министерството за финансии на земјата во својот месечен извештај, цитиран од Bloomberg. Економските податоци, вклучително и оние на Минхенскиот Ifo институт покажуваат дека има голема веројатност подвижните сили на економијата …

Повеќе »

САД: Планот Б за буџетско решение помина безуспешно

Групата на Републиканската партија во Конгресот се подели при обидот да гласаат за нивниот сопствен предлог, со кој сакаа да настапат во преговорите со претседателот Барак Обама. Спикерот Џон Бојнер, предводникот на Републиканците во Конгресот можно е дури и да ја напушти функцијата откако не успеа да ги собере ниту …

Повеќе »

Економијата на САД ги изненади аналитичарите

Во третиот квартал БДП на земјата се зголемил за 3.1% од очекуваните 2.8% Економијата на САД ги изненади аналитичарите и забележа раст од 3.1% во третиот квартал на 2012 година, пишува Bloomberg. Прогнозите на економистите беа за годишно зголемување од 2.8%, но тие го оддаваат подобрувањето на растот кај државните …

Повеќе »

Економијата на САД може да биде забавена, дури и ако се надмине фискалниот јаз

Без разлика што се случува со “фискалниот јаз”, секој вработен Американец ќе почувствува пад на приходите по 1 јануари и тоа дефинитивно ќе го забави економското закрепнување, пишува CNBC. Тоа ќе се случи бидејќи “даночниот одмор”, која беше воведен во 2010 година за поддршка на потрошувачката, се очекува да заврши …

Повеќе »

Холандија следната година во рецесија

Холандската Национална агенција за економска политика соопшти дека економијата на земјата следната година ќе падне во рецесија. Според предвидувањата на Бирото за економска анализа на политиките (CPB), економската активност во 2013 година ќе се намали на 0,5 отсто, наместо на 0,75 проценти пораст за како што претходно предвиде. Народната банка …

Повеќе »