avtorot23

Гангнам стајл го направи својот основач милионер

YouTube клипот “Гангам стајл” со околу 1 милијарда гледања , го прави својот автор се побогат и побогат со секој нов клик. Благодарение на една песна 34-годишниот Парк Деј-санг, познат како PSY, е на пат да стане милионер благодарение на YouTube и iTunes. Уште поголем паричен износ очекува од телевизиските …

Повеќе »

Електричните автомобили – поекономични во одружувањето!!!

Електричните автомобили ги компензираат повисоките цени со пониски трошоци за одржување, покажа новото истражување, цитирано од ДПА. Во споредба со возилата со дизел или бензин моторите, цените за рутински преглед на електричните автомобили се покажаа со просечно 35 проценти пониски. Податоците беа објавени од Институтот за автомобилската (IFA). Тие се базираат …

Повеќе »

Богатството на домаќинствата во САД продолжува да расте

Во третиот квартал нето состојба на домаќинствата и организациите e непрофитна во земјата, и е зголемена за 1,72 трилиони долари до 64,8 трилиони долари, пренесува инвестор. Богатството на домаќинствата во САД се зголемило во текот на третиот квартал благодарение на растот на цените на акциите и становите кои ја засилуваат …

Повеќе »

1,8 милијарди долари казна за перење пари ја загрозува HSBC

HSBC Holdings може да плати казна од 1,8 милијарди долари, како дел од договор со обвинителството во Западна Вирџинија поради перење пари, соопштуваат извори на Ројтерс, запознаени со аферата. Договорот со најголемата европска банка можно е да биде објавена уште следната недела, наведуваат изворите, кои побарале анонимност. Потенцијалната трансакција за …

Повеќе »

Маркетинг на новото време

Глобализацијата, технолошкиот напредок и дерегулацијата нудат неограничени можности. Развојот на технологијата во денешно време, овозможи да се создадат онлаин продавници, да се вршат онлаин услуги и да имате брзи, повратни информации од вашите клиенти. И така се роди дигиталниот маркетинг. Што избирате – традиционалниот или дигитален маркетинг?

Повеќе »

Нов раст на берзите во Азија

Главните индекси на повеќето од азиските берзи пријавија зголемувања во втора половина од 2012, откако податоците за секторот на услугите и за фабричките нарачки во САД ги надминаа очекувањата. На пазарите во Хонг Конг и Кина, сепак имаше мал пад по вчерашните силни растови, соопшти Bloomberg. Во Јапонија Nikkei 225 …

Повеќе »

Успех – Брајан Трејси

Успехот е цел, а се останато се коментари. Сите успешни луѓе се многу фокусирани. Тие знаат што сакаат и се насочени само кон целите за да го остварат, секој Божји ден. Вашата способност да ставате цели е мајсторска вештини за успех. Целите ги отклучуваат вашите позитивни мисли и идеи и …

Повеќе »

21 совети за успех!

1. Ожени се (омажи се) за вистинскиот човек. Само ова решение определува 90% од твојата идна среќа или несреќа во животот. 2. Работи она што ти дава задоволство и што го заслужува твоето време и талент. 3. Прави од повеќе од луѓето што очекуваат и прави со задоволство. 4. Биди …

Повеќе »

Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза!

Тројца поранешни службеници на финансиска институција пред американската Комисија за хартии од вредност и берзите, тврдат дека Deutsche Bank не изјавила загуби во износ од 12 милијарди долари за време на финансиската криза, објави Financial Times. Од Deutsche Bank коментираат дека веќе биле предмет на “внимателно и целосна истрага” и …

Повеќе »