avtorot23

ПАРАДА ЗА МИЛЕНИЧИЊА ЗА ПРВ ПАТ ВО СКОПЈЕ

Шепологија ја нарековме првата парада за миленичиња преку која сакаме да ја покажеме убавата страна на имањето на милениче покрај себе. Долго време се мислевме како да ја раскажеме безусловната љубов на Шепастите кон човечкиот род, да покажеме дека активизмот не е само огорченост, туку и многу среќни приказни. Оваа …

Повеќе »

Елена Лука се најде на страниците во британскиот Вог!

Етаблираниот македонски бренд Елена Лука се најде на страниците на ноемвриското издание на престижниот магазин, британскиот Вог! Во рубриката во која магазинот ја запознава својата милионска публика со профили на дизајнери вредни за светско внимание, со право се најде и профилот на нашиот луксузен моден бренд Елена Лука. Откако ја …

Повеќе »

ФИТР „Петок за млади” – „Забрзан курс” за аплицирање на меѓународен хакатон на НАСА

Предизвици поврзани со вселенски истражувања, како да се аплицира на меѓународен НАСА хакатон и како да се направи интерактивна видео игрица – со овие теми започна новиот серијал настани „Петок за млади @ФИТР” кој втора година по ред предвидува активности за поттикнување на креативните вештини и иновативноста кај младите. Над …

Повеќе »

Французите Џереми Ури и Милош Лисински со најголемиот 3Д мапинг досега

Вечерва, во склоп на фестивалот „Бела ноќ“, посетителите ќе можат да го видат најголемото 3Д мапирање на фасадна површина досега. На булеварот Св. Кирил и Методиј (М.Х. Јасмин), фасадата на катната гаража 26 јули ќе се осветли со светлосна јачина од 80.000 АНСИ лумени. Перформансот е дело на двајца реномирани …

Повеќе »

Објавен традиционалниот конкурс за учениците од основите и средните училишта по повод Светскиот ден на штедењето – 31 октомври и Денот на осигурувањето – 1 ноември

Народната банка, Министерството за финансии и Агенцијата за супервизија на осигурување го објавија конкурсот за ученици од основното и средното образование, којшто веќе неколку години наназад е заедничка активност по повод одбележувањето на Светскиот ден на штедењето – 31 октомври и Денот на осигурувањето – 1 ноември. Трите институции коишто …

Повеќе »

Кисела вода го одбележа светскиот ден на учителите

Вчера во ООУ „Св. Климент Охридски” во село Драчево, во општина Кисела Вода се одржа свечена програма по повод Светскиот ден на учителите. На манифестацијата која започна со интонирање на македонската химна, во прекрасната изведба на музичките точки на учениците уживаа градоначалникот Филип Темелковски, претседателот на Советот на Општина Кисела …

Повеќе »

Прочитајте ги последните зборови на Стив Џобс кои ги остави за светот

Стив Џобс, основачот на ‘apple’ умре во својата 56та година од животот, како последица од рак на панкреас. Во моментот на неговата смрт во 2011та година, неговото богатство е проценето на 11 милијарди долари. Ова се неговите последни зборови кои ги остави за светот: Во очите на сите останати, мојот …

Повеќе »

Австралијанците му ја укинале визата на Аца Лукас – Еве колку пари требал да заработи пејачот

На пет дена пред заминување во Сиднеј, на Аца Лукас му пристигнало известување дека му е укината визата која му е издадена на 28 мај бидејќи не пријавил дека е кривчно осуден, пишува „курир“. Лукас останал без 100 000 евра бидејќи Австралијанците му ја укинале визата која регуларно ја добил …

Повеќе »

Пендаровски: САД е нашиот стратешки партнер уште од нашата независност

Вчера во „Вила Билјана”, во Охрид, Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Северна Македонија, …

Повеќе »