avtorot23

Продажбата на нови автомобили во Франција оди кон 15-годишно дно

Оваа година пазарот на нови автомобили во Франција веројатно ќе ја има својата најслаба презентација од 1997 година, соопшти агенцијата “Ројтерс”. Стравувањата биле изразени од локалната асоцијација CCFA на база на падот на побарувачката од 19.2% во ноември. Во изминатиот месец во Франција биле купени само 144 694 нови автомобили, …

Повеќе »

Акциите, златото и нафтата поевтинуваат

Nikkei паѓа со 0,28% до 9432 поени, а Hang Seng додава 0,28% до 21 832 поени. Јужнокорејскиот Kospi е надолу за 0,25% до 1935 поени, а австралискиот S & P / ASX 200 – со 0,62% до 4503 поени. Индексот на бизнис активноста за производствениот сектор во САД неочекувано се …

Повеќе »

Најинтересните деловни згради за 2012

“Меркур Сити Тауер” во Москва стана највисоката зграда во Европа, а во САД беше завршена Spaceport America – аеродромот за вселенски бродови, од кое Virgin Galactic ќе нуди летови. Ви претставуваме уште три од зградите, кои весникот Business Insider ги вклучува во својата листа на “Најинтересен згради за 2012”.

Повеќе »

Тајкунот кој вложи 150 милиони долари да го урне Обама!

Шелдон Аделсон е американски тајкун од Лас Вегас, кој сакаше да ја собори владата на Барак Обама, пренесува српски блиц. Шелдон Аделсон сакал по секоја цена да го урне Обама и се верува дека неговата инвестиција на кампањата била $ 150.000.000. Аделсон е жесток критичар на надворешната и внатрешната политика …

Повеќе »

Странските инвеститори ќе помагаат за промоција на Македонија

Намалувањето на странските инвестиции годинава не е резултат на структурни проблеми во државава, туку е резултат на глобалната економска криза, а нивото од минатата година, кога се остварија 463 милиони странски инвестиции, тешко може да се одржи, изјави првиот човек на Советот на странски инвеститори, Даниел Сас на денешната прес …

Повеќе »

Кинеската индустрија зема се поголем замав!

Опоравувањето на кинеската индустрија се интензивира во ноември, според покажувањата на два одделни индикатори, сигнализирајќи активност на раст во втората по големина светска економија. Британската банка HSBC објави дека  индексот на менаџери на Кина за набавки (PMI) во претходниот месец достигна највисоко ниво во изминатите 13 месеци,  од 50,5 индексни поени. …

Повеќе »

Франција ја критикуваше позицијата на Лондон кај трговијата во евра

Лондонското Сити не треба да продолжува да биде главен финансиски центар на еврото, а еврозоната треба да може да контролира поголем дел од финансискиот бизнис во регионот, рече гувернерот на француската централна банка Кристијан Ноаје, пренесува “Ројтерс”. “Поголемиот дел од работата во евра треба да се врши во еврозоната. Тоа …

Повеќе »

Шпанија нема да успее да го намали дефицитот?

Шпанскиот премиер Маријано Рахој, рече во едно интервју, дека буџетскиот дефицит ќе биде тешко да се намали од планираните 6,3 отсто оваа година, како што се бара од Европската унија. “Намалување на дефицитот од 2,6 процентни поени во текот на рецесија е многу тешко, со оглед на големиот број на …

Повеќе »

Најбогатите луѓе кои живеат во Швајцарија

Швеѓанецот Ингвар Кампрад, основач на Ikea, продолжува да биде најбогат човек во Швајцарија со богатство од 38 до 39 милијарди швајцарски франци (31 – 32 милијарди евра), покажува годишната листа на 300-те најбогати луѓе во Швајцарија, според швајцарското списание “билан”, пренесува Франс прес. Според најновиот број на ова издание, состојбата …

Повеќе »