avtorot23

Apple конечно го изгуби брендот iPhone во Бразил

Apple го изгуби правото да го користи брендот iPhone во Бразил, пишуваат од BBC. Регулаторното тело во земјата конечно добил пресуда за правото на користење на IGB Electronics SA и го отфрли барањето на американскиот производител. Бразилскиот Институт за интелектуална сопственост објасни пред BBC дека неговата одлука се однесува само …

Повеќе »

Рекламирањето во видео платформата Youtube покажала просечно по 20 видео реклами на гледач

Минатата година бројот на видеата со рекламирање се зголемил за 9%, достигнувајќи 23%, покажуваат податоците на comScore. Според истражувањето Американците поминале 4.1 милијарди минути во гледање на видео реклами. Во декември 2012 видеорекламната содржина достигнала до 53% од населението на САД.

Повеќе »

Добри резултати на германската економија

Германската економија се чини дека ja надмина најтешката фаза на кризата по падот во последниот квартал на 2012 година, се наведува во месечниот извештај на германското Министерство за економија, пренесуваат од Франс прес. “Перспективите се пројаснуваат постепено за германската економија. Првите индикатори покажуваат евентуално излегување од фазатата на слабост “, …

Повеќе »

Грција го продава најголемиот приватен остров

Најголемиот приватен остров во Грција се продава за 40 милиони евра, пишува електронското издание на весникот „Еспресо“. Островот Дулихиум се наоѓа во Јонското Море. Објавата за продажбата на островот веќе е поставена на најпознатиот сајт во светот, кој објавува понуди за приватни острови. Меѓу понудените острови има и многу грчки. …

Повеќе »

Компанијата на Ворен Бафет го купува Heinz за 28 милијарди долари

H.J. Heinz Company денеска соопшти дека постигнале договор за инвестициски конзорциум, вклучувајќи ја компанијата на милијардерот Ворен Бафет Berkshire Hathaway и 3G Capital. Според условите на договорот, што беше едногласно одобрен од бордот на директори на Heinz, акционерите на компанијата ќе добијат по 72.50 долари во готовина за секоја обична …

Повеќе »

Facebook влегува во бизнисот со продажба на билети

Социјалната мрежа Facebook go создаде копчето “Buy Tickets”. Facebook тестираше нова опција која овозможува полесно купување на билети. Новото копче е индикатор дека Facebook имаат поголеми амбиции да влезат во бизнисот со продажба на билети.

Повеќе »

Renault повлекува 60 илјади автомобили од Кина

Францускиот Renault повлекува над 60 000 автомобили, извезени во Кина, поради проблеми со сензорите за нивото на горивото, соопшти агенцијата Ксинхуа, пренесува Reuters. Оваа недела кинеската единица на Renault го започна повлекувањето на 61 508 возила (SUV) Koleos, произведени од 16 декември 2008 година и 10 јули 2012 година, посочува …

Повеќе »

Куба бара $ 6 милијарди за својата рафинерија

Куба бара инвеститор кој ќе вложи 6 милијарди долари во проширување на најголемата рафинерија во градот Сиенфуегос. Тоа се случува поради несигурноста околу кинеската улога во проектот и иднината на нејзиниот близок сојузник и снабдувач со нафта Венецуела. Рикардо Кабајеро, кој е извршен директор на кубанскато-венецуелското заедничко вложување Cubvenpetrol, објави …

Повеќе »

Финансиските предизвици пред следниот папа

Во Институтот за верски активности, како што е официјалното име на ватиканската банка, се отворени околу 33 400 сметки. Тој опслужува околу 500 жители на градот и илјадници добротворни католички организации, верски ордени и епархии во целиот свет. Кој и да биде избран за нов папа по повлекувањето на Бенедикт …

Повеќе »