avtorot23

Joy marketing group отвара кол центар во Македонија

Денеска официјално започна со работа нова компанија од Босна и Херцеговина со седиште во Скопје.Имено се работи за компанијата Joy- marketing group  чија главна дејност е работа на call center за германскиот пазар. На отварањето беа присутни сопственикот на компанијата г-нот Мирсад Осмиќ и директорот на АСИПИРМ, г-нот Висар Фида. …

Повеќе »

Бизнисмените од Австрија незадоволни од бизнис климата во Македонија

Борбата против корупцијата, платежниот морал и ЕУ интеграциите се трите најважни услови за успешен бизнис, но Македонија реално не посветува сериозно внимание на нивното исполнување“. Ова е заклучокот од третото истражување на бизнис климата во Македонија, кое го спроведува Трговското одделение при Австриската амбасада во земјава. Задоволството на бизнисмените од …

Повеќе »

Македонската компанија Новафин создаде мрежа на компании за полесен пласман на пазарот

Македонската компанија Новафин Груп, разви систем за полесен пласман на пазарот на различни производи. Создавајќи мрежа на компании, Новафин ја помага и поддржува нивната дистрибуција и промоција на домашниот а преку својата дејност во Србија и Црна Гора, и на регионалните пазари. „Како млада компанија што почнува да се развива …

Повеќе »

Новиот ŠKODA Superb меѓу финалистите за најпрестижните награди

> ŠKODA Superb е во конкуренција за наградата „Автомобил на годината за 2016 година во Европа“ (Coty), во потесниот круг за „Светски автомобил на годината за 2016 година (WCOTY) и номиниран е за наградата „Автомобил на годината за 2016 година“ во Македонија > Знаменосецот на ŠKODA ги освои симпатиите на стручното …

Повеќе »

Овој 404-каратен дијамант е откриен во Африка

Австралиската компанија Lucapa Diamond Company откри 404-каратен дијамант, во јужниот дел на Африка. Рударите на компанијата наишле на белиот диамант во Анголска провинција Лунд Норт. Според зборовите на шефот на компанијата Мајлс Кенеди дијамантот е најголем, откриен некогаш во Ангола и чини околу 14 милиони долари. Дијамантот е голем 7 сантиментри …

Повеќе »

Новата Лада Приора излезе на пазарот за 4500 евра

Рускиот производител АвтоВАЗ на локалниот пазар ја пушти најевтината Лада Приора – нејзината цена е 389 000 рубли (околу 4500 евра). Комплетот се нарекува Стандард и нуди превентивно воздушно перниче за возачот, АБС, прицврстување ISOFIX и тринаесет инчни тркала, информираат од auto-press.net. Овој навистина евтин седан има мотор со осум …

Повеќе »

Lyoness Македонија и Р.К.Вардар со моќно партнерство

Lyoness Македонија и најголемиот македонски спортски бренд Вардар склучија моќно партнерство. Отсега членовите на Lyoness ќе имаат одлична можност да ги користат своите предности во содржините на Спортскиот Центар Јане Сандански. “Ни претставува особена чест и задоволство што воспоставивме едно моќно партнерство со најголемиот македонски бренд Вардар. Lyoness како компанија …

Повеќе »

Полска, Словенија, Малта и Грција се новите пазари на македонското градежништво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари-декември 2015 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 3 412 089 илјади денари што е за 52.7% помалку во споредба со истиот период од претходната година. Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила …

Повеќе »

Продажните цени на индустриските производи на странските пазари пониски за 7.1% на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски за 1.2% на месечно ниво, а за 7.1% на годишно ниво. Во декември 2015, во споредба со ноември 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски …

Повеќе »