avtorot23

Новите Google Glass излегуваат на пазарот

Претседателот на италијанската компанија за производство на очила изјави дека следната верзија на Google Glass ќе биде наскоро на пазарот. Масимо Виан ја откри веста за време на конференцијата што се одржа во Милано, на која се дискутира за односите помеѓу Luxottica и Google. Иако Масимо Виан не се обврзува …

Повеќе »

Одржана работилница во чест на Светскиот ден на интелектуална сопственост

Во чест на одбележувањето на 26 април – Светскиот ден на интелектуална сопственост, Американската стопанска комора во Македонија (АмЧам Македонија), во соработка со нејзиниот Комитет за заштита на правата од интелектуална сопственост (ПИС), денеска (28 април 2015г.) организираше работилница наменета за инспекторите од Државен пазарен инспекторат (ДПИ) и Министерството за …

Повеќе »

iPhone повторно со рекордни продажби. Кина веќе е втор по големина пазар за Apple

На крајот на јануари Apple регистрираше рекордни приходи за последниот квартал, благодарение на празничните месеци и пуштањето во продажба на смартфоните iPhone од серијата 6. Тогаш Apple објави дека продале благо речено импресивни 74,5 милиони iPhone-а, а приходите на компанијата се проценуваат на 74,6 милијарди долари. Во случајот зборуваме за …

Повеќе »

Часовникот на Apple ќе управува BMW и Porsche (Видео)

Сопствениците на BMW и Porsche, кои одлучиле да купат часовник на Apple ќе имаат двоен повод за радост – ем ќе ги имаат најиновативните технолошки уреди на раката, ем истите тие ќе бидат компатибилни со нивните автомобили. Списанието AutoBild информира дека Apple Watch ќе има заеднички услуги со двете автомобилски …

Повеќе »

Volkswagen го загуби најважниот менаџер

Изминатиот викенд беше историски за Volkswagen. По неколку неделна сага околу тоа кој ќе раководи со најголемиот производител на автомобили во Европа, досегашниот претседател на компанијата Фердинанд Пиех си поднесе оставка. 78-годишниот менаџер раководи компанијата повеќе од 20 години и ја претвори во автомобилски гигант со развојот на 12 автомарки …

Повеќе »

Запознајте се со најздравиот и најсигурниот паметен телефон

Моделот Turing Phone има оперативен систем Android Lollipop и претставува најтрајниот паметен телефон на пазарот во моментов. Се карактеризира со значително повисоко ниво на безбедност од останатите уреди. Смартфонот се произведува од Тuring Robotic Industries, и за разлика од другите уреди, неговото тело е направено од посебна “аморфна легура” од циркониум, …

Повеќе »

Србија привлече европски гигант кој ќе инвестира во земјата

Србија успеа да привлече европски гигант кој ќе инвестира во земјата. Сопственикот на германската група “Тонис”, Клеменс Тонис, најави дека наскоро неговата компанија ќе ги изгради првите пет од вкупно 20 планирани свињарски фарми. Компанијата “Тонис” и српската влада потпишаа меморандум за разбирање кој предвидува не само производство, но и …

Повеќе »

Volvo направи вистинска револуција – го отстрани предното седиште до возачот

Шведскиот производител на автомобили направи вистинска револуција во луксузниот сегмент со моделот XC90 Excellence Lounge Concept. Моделот, наменет за кинескиот пазар, го отстранува предното седиште до возачот со цел – поголема удобност за патниците што седат позади. Наместо предно седиште до возачот има мултифункционален панел, кој може да се претвори …

Повеќе »

Фонд за развој на општинска инфраструктура за поддршка на општинската инфраструктура во Македонија

Фондот за развој на општинска инфраструктура (МИДФ) и Комерцијална банка АД Скопје го поддржуваат развојот на одржлива инфраструктура во Македонија со кредити на износ од ЕУР 10 милиони што се на располагање на општини, комунални претпријатија и приватни друштва коишто даваат општински услуги. Средствата од кредитот ќе се искористат за …

Повеќе »