avtorot23

Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека има сметка во кинеска банка, објави Њујорк Тајмс. Сметката е во сопственост на компанијата „Трамп Интернешнл хотелс Менаџмент” и е отворена за плаќање на локален данок меѓу 2013 и 2015 година. Сметката е отворена за да се испита потенцијалот на хотелскиот бизнис во Азија, …

Повеќе »

Конференција „Како институциите се справија со одливот на мозоци 2013-2020?”

Во организација на Мрежата за спречување на одлив на мозоци денеска ќе се одржи конференцијата: „Како институциите се справија со одливот на мозоци 2013-2020?”. Организаторите информираат дека на конференцијата ќе биде презентирана Анализата на спроведување на Националната стратегија за соработка и спречување на одливот на млади и висококвалитетни кадри 2013-2020. …

Повеќе »

Нови ковид мерки – Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со преполовен капацитет

Скопје, 21 октомври 2020 (МИА) – Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. Ова се дел од препораките на Комисијата за заразни болести со цел заштита од …

Повеќе »

Владата препорача исплата на октовриските пензии од 27 октомври

Скопје, 20 октомври 2020 (МИА) – Владата на денешната 13-та седница им препорачува на деловните банки да обезбедат пензионерите со октомвриските пензии да може да располагаат од 27 овој месец. Како што информира владината Прес-служба, Владата ја разгледала и усвоила Информацијата за исплата на пензии за октомври 2020 година и …

Повеќе »

Владата ги прифати препораките за ограничена работа на угостителски објекти до 23 часот и редуцирање на патниците во јавниот превоз на 50 отсто

Владата на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести за ограничување на работно време на сите угостителски објекти до 23 часот, освен оние што вршат испорака, како и за ограничување на капацитетот на патници во возилата на јавниот превоз на 50 отсто од вкупниот …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 40.874,043 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.126,255 пациенти, а оздравеле 30.481,309 луѓе – Во последните 24 часа, 21.331 нов случај на коронавирус е потврден во Велика Британија, а 241 лице починало. Најголем број на смртни случаи има во …

Повеќе »

Заев предложи разрешување на директорката на Агенцијата за европски образовни програми Лидија Димова

Премиерот Зоран Заев на денешната 13-та владина седница ги информираше членовите на Владата дека го прифатил барањето на вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, да му препорача на Управниот одбор на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност да ја разреши …

Повеќе »

Американската влада го тужи Гугл за наводни анти-конкурентни злоупотреби во пребарувачот

Министерството за правда на САД и 11 држави покренаа антимонополска тужба против Гугл за кршење на законот, бидејќи компанијата ја искористила својата доминантна позиција на пазарот за да ги ограничи своите конкуренти, јавија американски медиуми цитирајќи извори во Министерството. Гугл, чиј пребарувач е толку широко користен што неговото име стана …

Повеќе »

Министерката Шахпаска ги додели признанијата за најдобро рангирани компании во нашата држава согласно Националната награда на компанија со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа 2020 година

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска ги додели плакетите на трите најдобро рангирани компании во нашата држава согласно Националната награда на компанија со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа 2020 година. Притоа, изборот го организира националниот Совет за безбедност и здравје при работа, со поддршка …

Повеќе »