Breaking News

Toni Ivanoski

ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола од вчера попладне повторно ставен во функција

Блок 1 на РЕК Битола од вчера попладне повторно е ставен во функција, постројката беше синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем во 17:43 часот и испорачува електрична енергија, информира АД ЕСМ. -Блокот беше плански исклучен од мрежа заради повеќе интервенции на различни позиции со цел зголемување на стабилноста на постројката. Минатата …

Повеќе »

МИЛИОНСКИ СУМИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ТРОШАТ ЗА НАБАВКА НА ПОСКАП ГАС

Пазарните движења изминатиов период за многу држави значеа олеснување, имајќи предвид дека природниот гас почна да се продава по сè пониски цени, но ова не важи и за нас, затоа што ние и понатаму го набавуваме енергенсот поскапо од ситуацијата на берзите. Имено, државната компанија што го превзема работењето на …

Повеќе »

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој

Веќе е дојдено време да ја отвориме дискусијата за потребата од дополнителна работна сила на пазарот на труд, порача вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи на гостувањето во емисијата Zoom in на регионалната телевизија Bloomberg Adria каде говореше за потребата за увоз на работна …

Повеќе »

Акциски контроли во угостителски објекти, приведени лица за дрога и оружје, констатирани прекршоци

Денеска (29.01.202) во периодот од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од Одделот за униформирана полиција од сите сектори за внатрешни работи, во координација со претставници на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни приходи, спроведоа акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации.Во контролата беа …

Повеќе »

Мароко повторно ја отвори својата амбасада во Ирак по 18 години отсуство

Мароканското Министерство за надворешни работи повторно ја отвори својата амбасада во Багдад по 18-годишно отсуство. Мароканската амбасада во Багдад беше затворена во 2005 година, а дел од дипломатската мисија беше префрлена во Јордан поради „влошените безбедносни услови” во Ирак. Шефот на мароканската дипломатија Насер Бурита присуствуваше на повторното отворање на …

Повеќе »

Ќучук: Се додека не се признаваат правата на луѓето кои се сметаат за Бугари, тензијата ќе продолжи

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се оние луѓе кои не сакаат нашата држава да има влијание бидејќи ставањето вето значи дека Бугарија нема пријатели на …

Повеќе »

Иран одби напад со дрон на воена локација во Исфахан

Иран ноќеска одби напад со беспилотни летала на воена локација во Исфахан во централниот дел на земјата, соопшти Министерството за одбрана. „Нападот, кој не успеа, беше извршен со беспилотни летала на еден од комплексите со опрема на Министерството за одбрана”, се вели во соопштението и се додава дека во нападот …

Повеќе »

176 санкционирани возачи во Скопје: 46 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 176 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 46 санкции, 18 мерки за возење без возачка дозвола, осум санкции за возење под дејство …

Повеќе »

Без струја утре дел од село Лисиче

Без електрична енергија утре ќе бидат корисниците од селото Долно Лисиче, после надвозникот десно кон село Драчево. Од Регионалниот центар за управување со кризи, повикувајќи се на известување од ЕВН Македонија, информираат дека прекинот ќе биде од 08:30 до 13 часот. бак/ 2023-01-29 09:23:58, од Билјана Анастасова-Костиќ

Повеќе »

Приватните превозници утре на протест пред ЈСП

Приватните превозници во понеделник најавуваат протест пред седиштето на ЈСП Скопје во Автокоманда. Според официјални информации на Телма, тие ќе протестираат пред управната зграда на компанија и ќе си ги бараат парите, бидејќи, како што велат, им префрлиле само 5.000 денари.

Повеќе »