avtorot23

Нови предлог-мерки за заштита од Ковид-19, откако бројот на новозаболени стана загрижувачки

Поради високата стапка на новозаболени од Ковид-19, Комисијата за заразни болести вчера донесе нови предлог-мерки со кои се забранува организирање на настани, се скратува работното време на сите економски субјекти до 23 часот, и до 50 отсто да е исполнет капацитетот во јавниот превоз. Надлежните уверуваат дека постојат механизми за …

Повеќе »

Еве колку новозаболени од Ковид-19 има денеска кај нас

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-200, Куманово-21, Дебар-1, Штип-17, Прилеп-13, Тетово-27, Велес-7, Битола-18, Охрид-16, Кавадарци-9, Гостивар-2, Гевгелија-10, Струмица-30, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Кочани-15, Пробиштип-1, Пехчево-3, Берово-2, Валандово-3, Виница-3, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-9, Ресен-5, …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 39.388.943 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.105.915 пациенти, а оздравеле 29.508.233 луѓе. – Во Русија во изминатите 24 часа се потврдени 15.150 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен биланс од почетокот на епидемијата, соопшти Кризниот штаб …

Повеќе »

Во Велес промовирана збирката раскази „Муабетење со умот” од  Нада Алексоска

Во ликовниот салон во Велес попладнево беше промовирана збирката раскази „Муабетење со умот” од велешката писателка,професор во пензија Нада Алексоска, на која оваа и е трета книга раскази, а има објавено и шест-седум стихозбирки. Промоторот Веле Алексоски во разговорот за МИА, појасни дека оваа книга раскази на авторката Нада Алексоска, …

Повеќе »

Вицепремиерот задолжен за економски прашања во самоизолација поради контакт со лице позитивно на коронавирус

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи на својот фејсбук-профил објави дека во наредните денови ќе оди во самоизолација поради контакт со лице позитивно на коронавирус. -Моменталните услови на живеење за сите нас се променливи и непредвидливи, коронавирусот наметнува брзо прилагодување на новите услови. Ова значи враќање во нормалното секојдневно …

Повеќе »

ФАО го одбележа Светскиот ден на храната

               Секоја година Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации  (ФАО), го одбележува Светскиот ден на храната на 16 октомври со цел да го одбележи основањето на Организацијата во 1945 година. Годинава се одбележуваат 75 години од нејзиното постоење, во еден исклучителен момент кога земјите ширум светот се справуваат …

Повеќе »

Произведен првиот електричен автомобил во Македонија!

Со користење на возила на електричен погон јавниот превоз би имал нула негативно влијание врз животната средина  Секоја есен се актуелизира прашањето со аеро загадувањето. Проблем со кој се соочуваат голем број на граѓани низ нашата земја. Тетовчани и скопјани се посебно погодени. Загадување кое е причинето поради издувните гасови …

Повеќе »

Трамп: Само Христос е попознат од мене

Американскиот претседател Доналд Трамп, за време на предизборен митинг во Северна Каролина рече по популарност е на второ место, зад Исус Христос. Видеото од говорот е објавено на Јутјуб каналот на Индепендент. – Еднаш ми рекоа: Ти си најпознатата личност во светот во моментов. Реков дека не е така. И прашаа кој …

Повеќе »

Канада со инвестиција од речиси 450 милиони долари во производство на електрични возила

Владата на канадскиот премиер Џастин Трудо и провинцијата Онтарио најавија инвестиција од 295 милиони канадски долари (223 милиони американски долари) во фабрика на „Форд”, која е прогласена за најголема фабрика за електрични возила во Северна Америка. На заедничката прес-конференција со премиерот на Онтарио Даг Форд, Трудо ги оцени инвестициите од …

Повеќе »