avtorot23

Царовска: Градиме социјален систем кој вистински се грижи за граѓаните

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, присуствуваше на Конференцијата организирана од универзитетскиот центар во Дубровник, на тема Социјална работа и општествени промени. Социјалната реформа спроведена од МТСП беше посочена како позитивен пример за тоа како владата се грижи и инвестира во луѓето. „Социјалната работа и силните социјални системи …

Повеќе »

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот со препораки за обуки до сите државни институции со цел зајакнување на домашниот туризам

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот презентираше Информација до Владата на Република Северна Македонија со препораки за обуки до сите државни институции со цел зајакнување на домашниот туризам. Во препораките се наведува дека обуките и сите други настани кои се организираат за различни профили на граѓани и вработени во …

Повеќе »

Владата ја разгледа Информацијата за состојбата со набавката на локомотивите за потребите на Железници на Република Северна Македонија

Владата ја разгледа Информацијата за состојбата со набавката на локомотивите за потребите на Железници на Република Северна Македонија – Транспорт АД Скопје, со правно и техничко образложение зошто е испорачана само една од договорените 4 локомотиви, во рамките на заемот од Европската банка за обнова и развој, како и за …

Повеќе »

Владата ја усвои Националната платформа за намалување на ризици од катастрофи

Владата на Република Северна Македонија вчера ја усвои Националната платформа за намалување на ризици од катастрофи. Националната платформа за намалување на ризици од катастрофи е документ кој на системски начин ги поттикнува и обврзува субјектите на системот за управување со кризи, заштита и спасување, да дејствуваат на многу поорганизиран и …

Повеќе »

Министерката за финансии Ангеловска: Ребалансот обезбедува да им се помогне на компаниите за подобро функционирање и задржување на квалитетниот кадар

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, денеска на прес-конференција соопштија информации за штотуку изгласаниот ребаланс на Буџетот на владина седница. Во продолжение ви го пренесуваме интегралното обраќање на министерката за финансии, Ангеловска. „Ребалансот на буџетот беше во завршна фаза кога …

Повеќе »

Премиерот Заев: Со ребалансот на Буџетот за 2019 година се алоцираат средства за поддршка на бизнисот за исплата на повисоки плати

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со министерката за финансии Нина Ангеловска, денеска на прес-конференција соопштија информации за штотуку изгласаниот ребаланс на Буџетот на владина седница. Во продолжение ви го пренесуваме интегралното обраќање на премиерот Заев. „Денеска заедно со новата министерка за финансии, Нина Ангеловска ќе …

Повеќе »

Средба Шекеринска – Ерјавец: Членството во НАТО го отвора патот кон ЕУ

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Блед имаше средба со својот словенечки колега Карл Ерјавец. На средбата беше потврдено искреното пријателство меѓу двете земји, успешната соработка во одбраната и активната поддршка која Словенија и ја дава на Северна Македонија во сите фази на напредок кон интеграциите во НАТО и ЕУ. …

Повеќе »

Со еколошки моливчиња кои може да се засадат,  Макрадули, Адеми и Богоев на првачињата од ОУ „Аврам Писевски“  им го честитаа првиот училишен ден

Денеска, заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, министерот за образование и наука Арбр Адеми и градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев на првачињата од ОУ „Аврам Писевски“ во Бардовци им доделуваа еколошки моловчиња со кои симболично им го честитаа првиот училишен ден, посакувајќи им успех и среќа …

Повеќе »

Од денес, телекомуникациската компанија оне.Вип станува А1 Македонија ДООЕЛ, а брендот Vip станува А1.

Консолидирајќи ја својата позиција во рамките на A1 Телеком Австрија Групацијата, присутна во седум земји во регионот, Vip го претстави новиот бренд на компанијата – А1. На настанот по повод официјалното ребрендирање, главниот извршен директор на А1 Телеком Австрија Групацијата, Томас Арнолднер, главниот извршен директор на А1 Кластерот „Хрватска и …

Повеќе »