avtorot23

ИНВЕСТИЦИИ И ПРОЕКТИ РЕАЛИЗИРАНИ ВО ИЗМИНАТИТЕ ДВЕ ГОДИНИ ВО ОПШТИНА БИТОЛА

  Реализација на проекти и инвестиции во повеќе области, а истовремено и решавање на затекнатите проблеми и санирање на претходните долгови, беа главните насоки во кои локалната самоуправа, предводена од  Градоначалничката на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, дејствуваше во изминатите две години. На вчерашната прес конференција, Градоначалничката Петровска, информираше за …

Повеќе »

Зголемен индексот на индустриското производство во октомври 2019 година

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, изнесува 104.2. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, бележи опаѓање од 11.0 %, …

Повеќе »

Потпишан договор за изградба на фотонапонската електрана Осломеј – Во втората половина на 2020 година се очекуваат првите мегават часови струја од електраната

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши, присуствуваа на свеченото потпишување на договорот за изградба на фотоволтаична електрана Осломеј, со инсталирана моќност од 10 мегавати, кој го парафираа директорот на АД Електростопанство на Северна Македонија, Васко Ковачевски и претседателот на бордот на …

Повеќе »

Агенцијата за храна и ветеринарство организираше дводневна симулациска вежба во Беровско за справување со болеста Африканска свинска чума

Планот за итни мерки на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за справување со болеста Африканска свинска чума, обезбедува висок степен на заштита и спречување на ширење на болеста, заклучија вчера експертите на Организацијата за земјоделство и храна на Обединетите нации – ФАО, по завршувањето на дводневната симулациска вежба која …

Повеќе »

Дојде денот за најголемиот шопинг настан за оваа година: Денес сите правци водат на Black Friday во Скопје Сити Мол

Се надеваме дека убаво се одморивте и се подоготвивте да тргнете во акција: незаборавен шопинг во Skopje City Mall на денот кога целиот свет го зафаќа шопинг лудилото наречено Black Friday! Од денес 29 ноември (петок) во Skopje City Mall започнува Black Friday&Weekend шопинг лудилото! Skopje City Мall нека биде …

Повеќе »

Зајакнување на родова еднаквост во средните стручни училишта, преку едукација на младите девојки при изборот на идна професија

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, канадската амбасадорка, Кати Ксаба и директорот на Агенција за млади и спорт,  Дарко Каевски вчера учествуваа на настан “Зајакнување на родова еднаквост во средните стручни училишта, преку едукација на младите девојки при изборот на идна професија”. Настанот беше организиран од организациите  Аналитика …

Повеќе »

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Хрватска, Тигањ

  Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Хрватска во Република Северна Македонија, Нивес Тигањ. Притоа, претседателот Пендаровски истакна дека двете пријателски земји ги поврзува традиционално и искрено пријателство. Овие вредности, како што рече претседателот Пендаровски, се клучни елементи за …

Повеќе »

Спортски, стилски, економичнa: Нова Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија

Шестата генерација на Opel Corsa е вистинскиот автомобил за секого. Бестселерот кај малите автомобили е достапен за нарачка од јуни за првпат како електрична Corsa-e на батерии. Нарачките се отворени од почетокот на јули за верзиите со мотори со внатрешно согорување кои сега се поефикасни, понапредни и подинамични од кога …

Повеќе »

Стартуваше субвенционирањето за раст на плати, компаниите ќе аплицираат во УЈП само со образецот за пресметка на плата

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска на прес конференција го презентираа новиот Закон за субвенционирање на придонеси за раст на плати којшто стартуваше од неодамна. Министерката Царовска ги повика компаниите да ја искористат оваа мерка за којашто рече …

Повеќе »