avtorot23

100 нај-конкурентни компании од земјите во развој

Брзината со која растат компаниите во развиените економии, е потценета. Тоа го покажува новиот извештај на Boston Consulting Group, цитиран од ББС. Тие одредиле топ 100 на фирмите кои не се наоѓаат во Европа и САД, кои ќе ги променат глобалните индустрии. Заедно, овие компании имаат подобар раст на работната …

Повеќе »

Apple ги губи младите корисници

Производите на Apple веќе “не се број еден” за младите корисници. Ова го изјави за Forbes, Тина Велс од Buzz Marketing Group, пренесува NewTrend. Истражувањето покажа дека производителот на iPod, iPhone и iPad ја губи позицијата на сметка на Samsung Galaxy и Microsoft Surface. Според Велс, кампањите за милиони долари …

Повеќе »

Почнува ли ерата на “пост смартфон”?

На саемот за електроника во Лас Вегас француската Parrot и јужнокорејската Moneual претставија систем за комуникација со кондензирани растенија. Сензорот реагира на траги од влажност, осветлување и температура и преку системот за консултации крева тревога на Smartphones, кога растението има потреба од нешто. Лиза Хатчисон од LG Electronics вели дека …

Повеќе »

Германија во 2012 година го забави економскиот раст за 0.7%

Економијата на Германија го забавила растот во 2012 година, но се справила со рецесијата во Европа, покажуваат податоците на федералната статистичка служба на земјата. Минатата година бруто домашниот производ (БДП) на Германија регистрирал пораст од 0,7% наспроти 3% во 2011 година и 4,2% во 2010 година, покажува статистиката. “Во 2012 …

Повеќе »

На повидок е создавање на единствен телекомуникациски пазар во ЕУ

Оваа година европскиот телекомуникациски комесар ќе претстави серија реформи за поддршка на создавање на заеднички европски телекомуникациски пазар, пишува Financial Times. Ова ќе биде направено со цел да бидат поттикнати конкуренцијата и инвестициите во секторот, кој се покажа тешко погоден од финансиската криза. Нели Крос, која е и потпретседател на …

Повеќе »

Lenovo стапува во “PC plus” ерата

Шефот на кинеската Lenovo, која според некои истражувања веќе е производител № 1 во светот на компјутери, смета дека светот не оди кон “post-PC”, а во “PC plus” ера, соопшти Reuters. Извршниот директор на компанијата Јан Јоанцин не се согласува со мислењето на основачот на Apple Стив Џобс за “посткомпјутерната” …

Повеќе »

Јапонска компанија плаќа по 1 милион јени за добро познавање на англиски јазик

Јапонскиот мобилен оператор Softbank, кој неодамна го доби американскиот конкурент Sprint Nextel за над 20 милијарди долари, ќе ги стимулира финансиски вработените да ги подобрат своите знаења по англиски, соопштува агенцијата “Франс прес”. Оние кои покажуваат најдобри знаења, можат да добијат по 1 милион јени (околу 11.2 илјади долари). Знаењето …

Повеќе »

Најиновативните компании во светот

Според консултантска компанија Boston Consulting Group најиновативата компанија во светот е Apple. Топ 5 ги дополнуваат Google, Samsung и Microsoft. Во првите десет се наоѓаат IBM, Sony, Haier, Amazon и Hyundai. Другата социјална мрежа Twitter останува далеку назад – на 43-то место. Кинескиот производител на техника Haier се искачи за …

Повеќе »

Квотите за странски инвеститори во Кина достигнаа $ 16 милијарди во 2012 година

Во 2012 година, Кина обезбеди квоти за странски инвеститори во акции и обврзници за близу 16 милијарди долари. Оваа сума е еквивалентна на квотите за претходните 6 години, пишува Ројтерс. Само во декември осум меѓународни институции, вклучувајќи ги Morgan Stanley и Deutsche Bank, добија дополнителни квоти за вкупно над 1,4 …

Повеќе »