avtorot23

Се создаде најголемата издавачка куќа за книги во светот

Како последица на германско-британска соработка се создаде најголемата издавачка куќа за книги во светот. Германскиот медиумски концерн “Бертелсман” и британскиот “Пирсон” го потпишаа договорот за спојување на нивните издавачки куќи Random House и Penguin Group. Како резултат на спојувањето е создадена најголемата издавачка куќа во светот Penguin Random House. Во …

Повеќе »

Hyundai доби парична казна од 14 милиони долари

Судот во САД изјави дека јужнокорејската компанија Hyundai Motor треба да плати парична казна во износ од 14 милиони долари (9 милиони фунти), пренесува “Би Би Си”. Тоа се случило поради предизвикани штети на семејството на еден човек кој страда од трауматска повреда на мозокот, откако во сообраќајна несреќа, страничните …

Повеќе »

Google ќе снима на непристапни места

Технолошкиот гигант Google, ја проширува својата работа, па ќе започне да слика објекти на непристапни места. Проектот е пилот, а направените фотографии ќе бидат вклучени во популарната услуга Street View. Предметите ќе ги фотографираат и волонтери, а ќе вклучува високи планини, подводни пејсажи, историски локалитети, со помош на специјална подвижна …

Повеќе »

Windows 8 се здобива со популарност

Во јуни 2013 година Windows 8 заземал 5,1% од пазарот, додека на Vista му припаѓале 4,62%. За споредба, во мај уделот на Vista бил 4,51%, а овој на Windows 8 – 4,27%. Најпопуларен оперативен систем во светот останува Windows 7, на која се паѓаат 44,37% од пазарниот удел. Второ место …

Повеќе »

Becks го направија првото музичко пивско шише во светот

Becks основаа издавачка куќа со името The Green Box Project. За да се рекламира и да го прослави неговото создавање, од компанијата го направија првото музичко шише. Таа ја користи технологијата за фонографен цилиндар, развиен од Томас Едисон во 1877. На надворешниот дел на шишето е направен специјален жлеб кој …

Повеќе »

Намалени каматни стапки на кредитни и депозитни производи

Согласно објавата на Народна Банка на Република Македонија од 28.06.2013 за намалување на референтната каматна стапка за периодот од 01.07.2013 до 31.12.2013 на 3,50%, Стопанска банка АД – Скопје направи соодветно намалување на каматните стапки за кредитни и депозитни производи за физички лица, како и за депозитите за правни лица, …

Повеќе »

IKEA создаде куќи за бегалци

Домови за бегалци, кои можат да бидат монтирани за кратко време, без да се користат градежни алатки разви шведското претпријатие за мебел IKEA. Во домот има електрична енергија, што се добива од соларните батерии. Во текот на денот во него е свежо (ѕидовите се направени од специјален материјал кој ги …

Повеќе »

Samsung го зазеде пазарот за smartphone во Европа, Apple продолжува да води во САД

Речиси половина од сите Smartphones, продадени во најголемите европски градови во последниве месеци, се со брендот Samsung, соопшти Financial Times. Растот во продажбата на компанијата, сепак е само во Европа, додека нивните конкуренти од Apple продолжуваат да држат водечки позиции во САД со различни модели ајфон. Во март, април и …

Повеќе »

Иако малку, златото поскапува

Златото ја подигна вредноста со 0,7%, достигнувајќи до 1 260.90 долари за унца на берзата во Сингапур, информира “Блумберг”. Благородните метали забележаа пад во цената од 1,7% до 1 180.50 долари за унца, што е најниско ниво од август 2010 година. Средствата на SPDR Gold Trust, најголемиот фонд обезбеден со …

Повеќе »