avtorot23

Бектеши: Поддршка од 16 милиони евра за ваучери за домашен туризам и домашна платежна картичка за 100 илјади граѓани

Во сетот на мерките во третиот економски пакет, предвидени се над 16 милиони евра, односно на над 100 илјади граѓани ќе им се доделат ваучери за домашен туризам, со цел да ги искористат во категоризираните хотели, но и во приватни капацитети категоризирани во склоп на општините, со што ќе се …

Повеќе »

Општина Велес од 27 мај ќе дава субвенции за велосипеди и сончеви колектори

Советот на Општина Велес, на предлог на градоначалникот Аце Коцевски донесе одлука за субвенционирање на купен велосипед од страна на физички лица во вредност до три илјади денари, за што се обезбедени вкупно 500 илјади денари, како и за субвенционирање на купен сончев термаленен колектор во висина до 20 илјади …

Повеќе »

Чулев: До Владата ќе доставам уредба за награда од по 15 илјади денари за припадниците на МВР

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на својот фејсбук профил информира дека потпишал и до Владата ќе достави уредба со која се предвидува награда од 15.000 денари линеарно и еднократно за секој од полициски службеници, вработените во управните служби и останатиот административен персонал во Министерството за внатрешни работи, кои, …

Повеќе »

Сугарески: Реализацијата на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски од почетокот на годинава досега изнесува 15 отсто

Реализацијата на капиталните инвестиции во Министерството за транспорт и врски од почетокот на годинава досега изнесува 15 отсто, информира министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при денешната посета на изведба на градежните работи на свлечиштето Цуцка на излезот од Велес на регионалниот пат Велес-Градско. –Со силно темпо се работи …

Повеќе »

Филиповска Грашкоска: Најголемиот дел од деловните субјекти ги почитуваат одлуките на Владата

Инпсекциските служби во периодот од 12 до 18 мај годинава извршиле вкупно 2 895 вонредни инспекциски надзори за почитување на сите препораки и мерки за спречување на ширење на корона вирусот. Државниот пазарен инспекторат во овој период затворил вкупно 14 угостителски објекти, изјави на денешната прес-конференцијапретседателка на Инспекциски совет Магдалена …

Повеќе »

Советот на ЕУ попладнево го одобри пакетот финансиска помош за десет соседни земји меѓу кои и Северна Македонија

Советот на ЕУ попладнево го одобри пакетот финансиска помош за десет соседни земји, меѓу кои и Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Пакетот помош изнесува над три милијарди евра макрофинансиска помош за земјите од Западниот Балкан, плус Грузија, Јордан, Молдавија, Тунис и Украина. Северна Македонија треба да добие …

Повеќе »

ДСЗИ има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот превоз

Државниот санитарен и здравствен инспекторат во овој период има направено над 116 вонредни инспекциски надзори во градскиот и додека беше во функција во оние општини меѓуградскиот автобуски сообраќај, изјави директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Сотирова Бухова, одговарајќи на новинарско прашање за инспекцискиот надзор во јавниот сообраќај во …

Повеќе »

Предлог за казнени платни налози за 23 лица и за две лица условни осуди за непочитување на полицискиот час во Гевгелија

Основното јавно обвинителство-Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави предлози за издавање на казнен налог против 25 лица кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола пеш или со возила се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина. Во 21 одделен кривично правен …

Повеќе »

БЕСА: Секој обид за пролонгирање на изборите оди на штета на граѓаните

Централното претседателство на Движењето БЕСА, на онлајн состанокот што се одржа вчера (19.05.2020) разговараше за актуелната политичка состојба во пресрет на прекинатите активности околу организацијата на предвремени парламентарни избори и ги донесе следните заклучоци: – Врз основа на сите информации од релевантни здравствени институции, како и состојбата создадена по повеќе …

Повеќе »