avtorot23

Hyundai повлекува 137 000 возила

Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai повлекува од пазарот 137 000 автомобили во САД поради проблеми со воздушното перниче, соопшти Франс прес. Според документите испратени на Националната служба за безбедност на патиштата, можно е воздушните перничиња да не се правилно прицврстени во воланот, што создава ризик за повреда на возачот при …

Повеќе »

Apple подготвува мистериозен уред во јуни

Во јуни треба да се одржи традиционалната WWDC конференција на партнери и девелопери на Apple на која вообичаено се презентира нов софтвер или пак нови патокази за развој на компанијата, но според најновите информации речиси сосема извесно е дека ќе видиме нов уред кој се уште се држи во целосна …

Повеќе »

Станот кој се изнајмува 250 000 долари месечно

Хотел New York Palace е легендарен хотел во Њујорк. Се наоѓа на Медисон авенија и има француски прозорци кои гледаат кон Empire State Building. Минатата година во него завршија поправки за 140 милиони долари. Во зградата ќе има два мезонети кои ќе се даваат под наем од 250 000 долари месечно …

Повеќе »

Избрани најдобрата фотографија и најдобриот навивачки транспарент од Виз Ер Скопски маратон

Нема човек во нашата држава што не знае дека овогодинешниот Виз Ер Скопски Маратон беше најмасовната спортска манифестација во нашата држава која некогаш се организирала. Преку 6000 учесници во сите трки кои се одржаа во склоп на целосната организација и скоро исто толку луѓе кои излегоа на улиците низ Скопје …

Повеќе »

Почина поглаварот на најбогатиот клан во Монако

Поглаварот на најбогато семејство во Монако – Хелен Пастор, почина денеска во Ница, пренесе ИТАР -ТАСС. 77-годишната жена беше хоспитализирана во јужниот француски град, откако беше нападната на 6 мај 2014 година. Тогаш непознато лице отворило оган врз возилото и ја ранила Пастор и нејзиниот возач. Возачот починал четири дена …

Повеќе »

Google e најскапиот бренд во светот

Брендот на американската корпорација Google е прогласен за најскап од аналитичката компанија Millward Brown. Рејтингот беше објавен во САД во вторникот. Според нивните податоци вредноста на Google за една година се зголемила за 40% и достигнала до 159 милијарди долари. Минатогодишниот лидер во рангирањето Apple веќе е на второ место. …

Повеќе »

Нето добивката на Lenovo се зголеми 29% за една година

Најголемиот производител на персонални компјутери Lenovo забележа скок на годишниот профит со 29% и ги прошири своите позиции во индустријата. Lenovo се здоби со нето добивка од 817 милиони долари во последните 12 месеци до март оваа година, информираше „Би -Би-Си”.

Повеќе »

Еве кој е најбогатиот човек во Европа

Во рангирањето на весникот ” Сандеј тајмс ” за Топ 1000 на најбогатите луѓе нема човек со состојба под 85 милиони фунти. 10 од 25 – те најбогати луѓе во Европа заработиле пари од модата, убавината или луксузните стоки. Најбогатиот човек на континентот е Шпанецот Амансио Ортега, кој е основач …

Повеќе »

Вистинскиот ” волк од Волстрит ” се збогатува

“Волкот од Волстрит” во реалниот живот, Џордан Белфорд на конференција во Дубаи објави дека очекува да направи над 100 милиони долари од својата турнеја со презентации во светот оваа година, тврди агенцијата ” Блумберг “. Во книгата тој раскажува за својот живот во 90-тите години во Њујорк, кога ја водеше …

Повеќе »