avtorot23

Учениците од музичкото училиште Пијанофорте со бројни меѓународни награди

Музичкото училиште ПИЈАНОФОРТЕ освои високи награди на реномирани натпревари во Белгија и Србија. Членови на оркестарот се: Елена Димитрова ,Патриција Поповиќ, Ања Митев, Јан Стојановски, Лука Кадриќ, Стефан Ставридис, Матеј Додевски, Матеј Лозановски, Михаил Стајковиќ, Мила Вукиќевиќ, Инес Ал Сабах, Сара Пешиноска, Филип Волкан, Јана Муличкова, Илина Пановска. Освоени Награди …

Повеќе »

Намален бројот на дипломираните студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите за 10 %

Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од пристигнатите извештаи, во Република Северна Македонија, бројот на дипломираните студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите, во 2018 година во споредба со 2017 година, е намален за 10 %. Од вкупниот број дипломирани студенти, 87 % се редовни, …

Повеќе »

Македонскиот бренд „Леона“ претставен на најголемиот саем за приватни трговски марки “World of Private Label”

Македонскиот бренд „Леона“, кој е препознатлив по своите слатки производи, вчера и завчера беше дел од „World of Private Label“, најголемиот саем за приватни трговски марки во светот. Компанијата ЛИОН од Свети Николе на настанот, кој се одржа во центарот RAI во Амстердам, ја претстави својата линија производи „Леона“ која …

Повеќе »

Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност (Augmented Reality) во Македонија

Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов смартфон и најдобрата понуда за него. Апликацијата работи со помош на проширена реалност (Augmented Reality)  преку камерата на уредот и ќе ги замени сувопарните ценовни информации …

Повеќе »

Откријте која е омилената дестинација за пецива и леб на Скопјани?

Често се вели, доколку во еден ресторан или пекара има метеж, има причина зашто тоа етака. Производите кои се нудат се тазе испечени, квалитетни и вкусни. Тоа значи дека фурната е нон- стоп вклучена, и постојано излегуваат нови пецива, кроасани или лебови.  А кога на исто место луѓето повторно се …

Повеќе »

Дали им доаѓа крајот? И Vodafone го прекина лансирањето на 5G-смартфоните на Huawei

Vodafone кој важи за еден од најсилните британски мобилни оператори одлучи да го прекине купувањето на 5Г-телефони на Huawei. Од компанијата соопштуваат дека таа мерка не е трајна и конечната одлука ќе биде донесена во зависност од развојот на ситуацијата со кинеската телекомуникациска компанија. – Прекинуваме со купување на моделот …

Повеќе »

Премиерот Заев на конференцијата „Реформа на системот за државно финансирање на граѓанските организации: Стремиме кон одржлива финансиска поддршка на граѓанските организации

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на покана на организаторот Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС), вчера се обрати на конференцијата „Реформа на системот за државно финансирање на граѓанските организации“. Обраќањето на премиерот Заев пред претставниците на граѓанските организации и на институциите што соработуваат учествуваат во поддршката …

Повеќе »

МЗШВ: Oстануваме силно фокусирани на производството на домашна пченица

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски присуствуваше на манифестацијата по повод „Ден на полето“ која традиционално се одржува во село Новосељане, Кумановско. Целта на манифестацијата и годинава е промоција на земјоделското производство со користење на сертифициран семенски материјал. Министерот Николовски истакна дека за да се поттикне употребата на …

Повеќе »

Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија од вчера ги отвори своите врати за кучиња придружници на лицата со попреченост.

Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија од вчера ги отвори своите врати за кучиња придружници на лицата со попреченост. „Како општествено одговорна институција којa прва меѓу музеите во нашата држава ја донесува оваа одлука, апелираме дека институциите од областа на културата треба да бидат достапни секому и да придонесат за …

Повеќе »