Breaking News

Toni Ivanoski

Каква е состојбата на патишта денеска?!

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна …

Повеќе »

Во нашата држава, во просек секоја година 150 жени заболуваат од ракот на грлото на матката, а 20 жени ја губат битката со оваа болест

  Ракот на грлото на матката е четврт најчест канцер кај жените, со над 600 илјади нови случаи во светски рамки. Во нашата држава, во просек секоја година 150 жени заболуваат, а 20 жени ја губат битката со оваа болест. Само со сеопфатен пристап на превенција, прегледи и лекување може …

Повеќе »

НП Галичица оставена без финансиска поддршка од државата

Националниот парк Галичица и покрај проблемите со кои се соочува поради загрозувањето на статусот на Охридскиот регион на светско природно и културно наследство на УНЕСКО, не добива финансиска поддршка од државата за управување. Во моментов се финансира од наплата на влезници и од меѓународни донации кои не се загарантирани и …

Повеќе »

Приватните превозници денес на протест пред ЈСП

Приватните превозници денес најавуваат протест пред седиштето на ЈСП Скопје во Автокоманда. Според официјални информации на Телма, тие ќе протестираат пред управната зграда на компанија и ќе си ги бараат парите, бидејќи, како што велат, им префрлиле само 5.000 денари.

Повеќе »

Генералот Павел ветува дека ќе биде претседател на сите Чеси

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), денеска упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските и граѓанските вредности. „Знам дека многумина се разочарани затоа што …

Повеќе »

На претседателските избори во Чешка води генералот Петр Павел

Во вториот круг директни избори за нов претседател на Чешка води пензионираниот генерал, поранешен шеф на Воениот комитет на НАТО, Петр Павел. По пребројувањето на гласовите од 50 отсто од избирачките места, Павел води со 55,25 отсто освоени гласови, додека поранешниот популистички премиер, лидер на опозицијата, петтиот најбогат милијардер во …

Повеќе »

69 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола, меѓу нив и возач со измерени 2,61 промили алкохол

  Денеска (28.01.2023) во периодот од 10.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Битола спроведена e засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санкционирани се 69 возачи. Од нив, 46 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 23 …

Повеќе »

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Шефот за европската дипломатија Жозеп Борел го повика Израел да не користи смртоносна сила, „освен во краен случај”, како одговор на палестинските напади вчера и денеска, во кои загинаа седум лица, а ранети се 12. „Две лица се ранети од огнено оружје во нов напад денеска во источен Ерусалим”, соопшти …

Повеќе »

Шпанската полиција заплени 4,5 тони кокаин кај Канарските Острови

Шпанската полиција денеска соопшти дека запленила 4,5 тони кокаин во близина на брегот на Канарските острови на товарен брод од Того кој дошол од Латинска Америка. Полицијата соопшти дека повеќе од две години внимателно го следела бродот „Орион пет”, кој превезува стока од Латинска Америка до земјите на Блискиот Исток …

Повеќе »

ПРВ САЕМ НА СПИЕЊЕ ВО ИСТ ГЕЈТ МОЛ ВО СКОПЈЕ

Добриот сон е важен за здравјето на луѓето, а тоа зависи од удобноста на креветот, цврстината на душеците, ергономијата на перниците. Од таа причина Ист Гејт Мол заедно со своите првокласни брендови и реномирани брендови од сегментот за уредување на домот, JYSK Neptun, Comodita Home, Ozdilek, Dormeo Home, New Age, …

Повеќе »