avtorot23

Помпео: Хутите во Јемен се терортистичка организација

САД планираат Хутите, проиранското шиитско движење во Јемен, да го прогласат за странска терористичка организација, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео. Изјавата на Помпео, како што се верува во дипломатските и хуманитарни кругови, може да ги загрози мировните разговори и да ги комплицира напорите за надминување на најсериозната хуманитарна криза …

Повеќе »

Здружението на оштетени штедачи на „Еуростандард Банка” бара обештетување и на правните лица

Македонија е единствената земја во Европа каде правните лица – фирми воопшто не се обештетуваат од државниот Фонд за осигурување на депозити во случај на пропаѓање на банка. Ова е спротивно на начелата на владеење на правото дефинирани со Уставот на РСМ. Согласно Законот за Фондот за осигурување на депозити, …

Повеќе »

Македонски производ по светски стандарди, за здравје и ум на европските пазари

Редовното консумирање лешници го продолжува животниот век за 20 проценти. Лешникот е храна за мозокот, го зголемува имунитетот, позитивно дејствува на кожата, коските, срцето, а помага и за одржување на физичката и менталната кондиција. Токму поради делотворните својства на лешникот, Бошко Нелкоски добил идеја за почнување семеен бизнис. Најпрво младиот …

Повеќе »

Си Ен Ен: Разузнавачите мораат да поднесат извештај до Конгресот на САД за НЛО

Американскиот претседател Доналд Трамп кон крајот на минатиот месец го потпиша Законот за економска помош поради пандемијата на Ковид-19 и финансирање владини агенции, вреден 2,3 билиони долари, оттогаш почна да тече рокот на американските разузнавачки служби да го информираат Конгресот какви сознанија имаат за неидентификуваните летечки објекти (НЛО). Директорот на …

Повеќе »

Пазарниот инспекторат годинава планира 19 211 надзори, најмногу вонредни поради пандемијата, ризични секторите трговија и угостителство

Државниот пазарен инспекторат планира годинава да спроведе 19 211 надзори, од кои редовни 3551 и вонредни 14 652. Според годишниот план предвидува и 1081 контролни надзори. Од Државниот пазарен иснепкторат во Годишниот план објавен на неговата веб-страница, наведуваат дека бројот на вонредни надзори е поголем поради состојбата со пандемијата, но …

Повеќе »

Северна Македонија од лани 30. членка на НАТО – загарантиран територијален интегритет и зголемена безбедност, во очекување на подобра економија и повеќе инвестиции

Зголемена безбедност, подобра економија, повеќе инвестиции, а со тоа и подигнување на животниот стандард се дел од придобивките кои Северна Македонија ги очекува, откако лани и официјално стана 30. земја-членка на НАТО. Официјализирањето на членството беше невообичаено, во услови на глобална пандемија, на закана за светската економија, но очекувањата се …

Повеќе »

Сопствениците на тезги повикуваат пожарот во ТЦ „Глобал” да не се користи за политички препукувања

Здружението на тезги при ТЦ „Глобал” во Струмица ги повика политичките партии да не го користат пожарот во „Глобал” за да добиваат поени кај своите симпатизери и активисти, бидејќи со тоа не им помагаат на погодените од пожарот. Доколку сакаат да покажат со прст кон виновникот за настанот, посочуваат, замолуваме …

Повеќе »

Се урна патнички авион близу Џакарта, најмалку 50 загинати

Повеќе од 50 патници загинаа во авионска несреќа близу Џакарта, јавија локалните медиуми. Авион на авиокомпанијата Сривиџава ер се урна неколку минути по полетувањето од аеродромот во Џакарта. Авионот се урнал од висина од околу три километри за помалку од една минута. Станува збор за авион Боинг 737-500, а властите …

Повеќе »

СДСМ: Со ,,Акција 21″ следуваат засилени инвестиции во енергетиката за пониски трошоци и почиста животна средина

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со сериозни инвестиции во енергетиката, што е еден од приоритетите во рамката „Акција 21″. Со инвестиција од околу 60 милиони евра, се очекува оваа година да се реализира проектот со кој термоелектраната Осломеј ќе се замени со фотонапонска електрана. На местото …

Повеќе »