avtorot23

Се огласи Мијалков: Еве што порача на фејсбук

По објавата дека е позитивен на Ковид-19, Сашо Мијалков ја потврди информацијата на својот Фејсбук. „Максимално се трудев да ги почитувам мерките и препораките на експертите, но, за жал, добив резултат кој вели дека сум позитивен на Ковид 19. Ова е борба со непријател кој не ни е целосно познат, …

Повеќе »

Градот во нашата држава кој вчера процентуално по бројот на жители имаше најмногу инфекции со коронавирус

Министерството за здравство вчера информираше дека во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13, Прилеп-25, Тетово-16, Струга-7, Велес-7, Битола-14, Охрид-12, Кавадарци-3, Гостивар-12, Гевгелија-2, Струмица-36, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Кочани-6, Пробиштип-1, Берово-2, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-1. Со оглед …

Повеќе »

Полициски час во Франција: Државата воведе силни мерки, состојбата е алармантна!

Обраќајќи им се на народот вечерва, францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека се воведува четиринеделен полициски час! Француската влада прогласи здравствена вонредна состојба, давајќи им на властите поголема моќ да воведат строги мерки за спречување на ширење на коронавирусот. Претседателот Емануел Макрон најави воведување полициски час од 21 до 6 …

Повеќе »

Денеска се регистрирани 445 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2441 тестирања, а регистрирани се 445 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-249, Куманово-12, Штип-13, Прилеп-25, Тетово-16, Струга-7, Велес-7, Битола-14, Охрид-12, Кавадарци-3, Гостивар-12, Гевгелија-2, Струмица-36, Крива Паланка-5, Радовиш-7, Кочани-6, Пробиштип-1, Берово-2, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-1. Денеска Институтот за …

Повеќе »

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 38.569.330 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.093.534 пациенти, а оздравеле 28.960.264 луѓе. – Во Индија се регистрирани 63.509 заразени лица во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек од Ковид-19 умреле уште 730 лица, пренесуваат …

Повеќе »

Бесими: Во подготовка акциски план за подобро управување со јавните инвестиции

Во следниот период ќе се работи на подобрување на планирањето, алокацијата и имплементацијата на јавните инвестиции со поддршка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), како и Европската Унија и Светска банка. Во Министерството за финансии веќе се изготвува акциски план за оваа намена. Ова беше истакнато на средбата помеѓу министерот за …

Повеќе »

Царовска, Битиќи и Бектеши: Со паметна специјализација создаваме инклузивна и одржлива економија

Министерката за образование и наука Мила Царовска, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и претставници на Германското друштво за интернационална соработка, денеска одржаа состанок на работната група за развој на стратегија за паметната специјализација којашто има за цел да создаде инклузивна и одржлива економија во …

Повеќе »

Кузеска: Со ребалансот на Буџетот 470 милиони евра се обезбедуваат за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува сo силна, ефикасна и навремена поддршка за компаниите погодени од негативните економски последици од коронавирусот. Со ребалансот на буџетот, 470 милиони евра се наменети за реализација на четвртиот пакет економски мерки за спас на работни места, за зајакнување на приватната потрошувачка …

Повеќе »

Пауновски: Немаме доволно инспектори, денеска Министерството за финансии го одби барањето за 20 вработувања

Немаме доволно инпектори меѓутоа максимално со она што се располага, инспекторите се искористени. Сите инспектори што се со звање советник или помлад инспектор ги користиме за излегување на терен и дење и ноќе во зависност од нивната смена, денеска Министерството за финансии го одби барањето за вработување на 20 инспектори …

Повеќе »