Breaking News

Toni Ivanoski

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Два авиона на индиското воено воздухопловство се урнаа денеска, при што загина еден пилот, објави Военото воздухопловство. „Авионите биле на рутинска мисија за обука за летање. Еден од тројцата пилоти се здобил со фатални повреди. Наредена е истрага за да се открие причината за несреќата”, се вели во соопштението на …

Повеќе »

Произведени се 19.180 мегават часови електрична енергија во текот на вчерашниот ден

Произведени се 19.180 мегават часови електрична енергија во текот на вчерашниот ден. Домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ, информираат денеска од Владата. – АД ЕСМ произведе 19.180 мегават часови електрична енергија. Со тоа, целосно со сопствена произведена енергија, ги задоволи потребите на …

Повеќе »

ЕДС Инфо поинт: Просечната цена на струјата на HUPX берзата во јануари досега изнесува 147 евра за мегават час

Согласно податоците за движењето на цените на берзата HUPX во Унгарија за вчерашниот ден, 27 јануари просечната часовна цена на еден мегават час електрична енергија (baseload) изнесува 169,73 евра/mwh. Цената на електричната енергија во текот на дневните часови (9:00 – 20:00) (peakload) постигна ниво од 190,88 евра за мегават час. …

Повеќе »

МФ: Владините политики го задржаа и потврдија кредитниот рејтинг од „Стандард и Пурс“

Република Северна Македонија доби потврда за политиките што ги спроведува и во време на криза и го задржа кредитниот рејтинг ББ- со стабилен изглед, утврден од Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс”. Кредитниот рејтинг ББ- со стабилен изглед земјава го има во континуитет и особено е значајно дека рејтингот …

Повеќе »

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека е јасно напишано што претставува Заедницата на српски општини во Бриселскиот договор од 2013 година и уште подетално во договорот од 2015 година, наведувајќи дека тие договори се круна на учеството на официјален Белград во дијалогот со посредство на ЕУ. „Го …

Повеќе »

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Денарот останува стабилен, а во следниот период не се очекуваат притисоци врз девизните резерви. Здравоста на банкарскиот систем е зачувана, при што капитализираноста е соодветна и стабилна, додека нефункционалните кредити остануваат на ниско ниво. Ова се наведува во извештајот на агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард и Пурс”, во кој се …

Повеќе »

Избрани најдобрите спортисти

Во Пробиштип се одржа четвртата по ред манифестација „Избираме спортист на годината“. Градоначалникот на Општина Пробиштип, Драган Анастасов информираше дека во присуство на голем број спортисти и спортски работници, со титулата спортист на годината се закитија две спортистки, едната каратистка, другата одбојкарка, Бојана Пешович и Теа Зарева. – За најдобри …

Повеќе »

Се збратимија Василево и турската општина Согут

Градоначалникот на Oпштина Василево, Славе Андонов и претставник на градоначалникот на општина Согут, Република Турција, потпишаа документ за збратимување на двете општини. Како што информираат од Општината, во документот, меѓу другото, стои дека ваквиот чин има заедничка цел за зголемување на соработка во областа на културата, економијата, социјалната заштита и …

Повеќе »

Најстудено на Попова Шапка, најтопло во Гевгелија

Во текот на ноќта и утрово времето беше облачно со слаб до умерен ветер од северен правец. Утрово најладно беше на Попова Шапка каде е измерена температура од – 10 степни Целзиусови, а најтопло во Гевгелија со 4 степени. Во текот на денов ќе биде променливо облачно и студено, а …

Повеќе »

Коцарев: Иднината на образованието е во СТЕМ дисциплини и зелени компетенции

Иднината на образованието треба да се базира на развојот на т.н. STEM дисциплини (наука, технологија, инженерство и математика), родовата еднаквост и развојот на зелените компетенции кај младата популација беше заклучено на работилницата која се организираше во Македонската академија на науките и уметностите – МАНУ. Настанот го отворија претседателот на МАНУ, …

Повеќе »