avtorot23

Работодавачот и кажал: Ако не можеш да работиш со полна пареа, ќе најдам сто здрави кои ќе работат како коњ

Почитувани политичари, Вчера во аптеката чув една млада мајка: Немам толку! Пребаруваше по новчаникот, додека околу нозете и се плеткаше измрсулавено три годишно детенце. Ја праша: Што немаш мамо? Му кажа: Има мама, има. На аптекарката и шепна: Дајте ми некоја замена за тој лек, било што до 150 денари! …

Повеќе »

33 возачи возеле под дејство на алкохол, а 28 возеле побрзо од дозволеното

Во периодот од 23.00 часот на 21.09.2019 до 05.00 часот на 22.09.2019 Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје спроведе акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат моторни возила под дејство на алкохол. Притоа, кај 33 возачи утврдено е присуство на алкохол и сите биле исклучени од …

Повеќе »

Земјотресот во Албанија го раздели станбениот блок на една зграда во Драч

Станбена зграда се подели во приморскиот град Драч, откако Албанија беше погодена од два големи земјотреси рано во саботата попладне, еден со јачина од 5,8 степени според Рихтер. По првичниот земјотрес, беше пријавен уште еден земјотрес од околу 5 степени според Рихтер. Албанските медиуми јавуваат дека штетите и повредените сè …

Повеќе »

Глигоров: Затоа, отиде возот… А оди ‘возот’ полн со луѓе во еден правец … ѓубрето од политиката останува …

Последен пат сум се возел во воз (во Македонија) во 1990. Колку луѓе се возеле годишно на делницата Ск со Белград или Ск со Атина? Не знам. Претпоставувам многу малку. Не сум чул некој да патува Германија или скандинавски земји или да оди со воз на одмор. Ако нема доволно …

Повеќе »

Поранешниот хотел „Европа“ во Отешево денес како од хорор филмовите (Видео)

Туризмот во Отешево започнал да се развива со изградбата на истоименото летувалиште на брегот на езерото во периодот 1948-1950 година. Подоцна, бил изграден и хотелот „Европа“ а во минатото, автокампот и придружните комплекси, Отешево остварувало 100.000 ноќевања годишно. Неодамна компанијата „Глобал инвестмент фонд“ од Обединетите Арапски Емирати го купи хотелот …

Повеќе »

Претставено локалното раководство на партијата ГДУ во Битола

Граѓанско Демократската Унија вчера во Битола го промовираше својот Локален Клуб. На свеченоста, којашто се одржа во хотелот „Premier“ беше претставено и локалното раководство на партијата. За претседател на Локалниот Клуб на партијата е избран Благојче Трајковски, а неговиот тим го сочинуваат потпретседателката Марија Евтимовска и секретарот Борче Каревски. Свои …

Повеќе »

Винарија Камник прослави 15 години постоење

Винаријата Камник, прослави 15 години постоење. Со интересна презентација на производство на вино, беше раскажана приказната за винаријата Камник на вчерашниот настан каде се одбележа овој јубилеј. Од самиот почеток на работа кога се засадени првите лозови насади, преку првата берба во 2008 година, до производството на првото вино од …

Повеќе »

Сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше на одбележувањето на светскиот ден на Алцхајмерова болест 

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска вчера учествуваше и се обрати на одбележувањето на меѓународниот ден на Алцхајмеровата болест, 21 септември. Во своето обраќање Ѓоргиевска посочи дека како и на светско ниво, така и кај нас се повеќе се зголемува бројот на болни од Алцхајмерова болест, најмногу …

Повеќе »

Димковски: Со конкретни мерки, промоција и поддршка на извозот го развиваме органското производство

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска во Куманово присутвуваше на саемот за органска храна „Органска трпеза“, организиран од  Здружението за развој на земјоделство и заштита на животна средина „Живот“ од Куманово. Целта на оваа манифестација за претставување на органските производи и производители од Македонија е вмрежување и …

Повеќе »