Breaking News

Toni Ivanoski

ЗНМ и МВР: преку подобра комуникација до поголема безбедност на медиумските работници

Предизвици во известувањето и документирање на настани од јавен простор во полошкиот регион и подобрување на комуникацијата на новинарите со претставниците на МВР, посебно со помладите службени лица беа темите на вчерашниот состанок кој се одржа во СВР Тетово. Новинари од тетовскиот регион и претставници на МВР отворено разговараа за …

Повеќе »

Сообраќајот се одвива непречено, слаб снег во Крива Паланка, Крушево, Павлешенци и Берово

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Врнежи од снег со слаб интензитет се бележат во Крива Паланка, Крушево, Павлешенци и Берово, но во моментов не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Намалена видливост поради појава на магла од 30 до 40 метри има на патниот правец …

Повеќе »

139 санкционирани возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (27.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 139 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина осум санкции, 13 мерки за возење без возачка дозвола, девет санкции за минување на …

Повеќе »

Денес ќе заврши Третата зимска школа на МСМЈЛК при УКИМ со учесници од четири континенти

Денес ќе заврши Третата зимска школа на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ), која е во чест на великанот на современата македонска литература и култура, Ацо Шопов. На Школата има над четириесет учесници од четири континенти: Европа, …

Повеќе »

Субвенционираната струја ги преполови сметките на прилепски водовод, бараат дозвола за фотоволтаици

Прилепски „Водовод и канализација“ за околу 50 насто ги намалува месечните сметки со користењето субвенционирана струја. Тоа овозможи сметките за граѓаните да се вратат на старо, од пред поскапувањето од 20 насто. Игор Гулабоски, директор на „Водовод и канализација“ – Прилеп вели дека се задоволни зашто ќе немаат долгови, и …

Повеќе »

„Цивил“: На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а Холокаустот да остане во темното минато

На Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ЦИВИЛ како организација за човекови права потсетува на времето геноцидот врз европските Евреи за време на Втората светска војна, кога Помеѓу 1941 и 1945 година, нацистичка Германија и нејзините соработници систематски убиваа околу 6 милиони Евреи низ Европа окупирана од Германија. ЦИВИЛ потсетува …

Повеќе »

Преку „Систем 48“ лани решени 710 проблеми на граѓаните на Струмица

Преку општинскиот сервис за пријавување на комунални проблеми „Систем 48“ лани биле решени 710 проблеми од вкупно пријавените 765 од страна на граѓаните, информираа денеска од Општина Струмица. Според информацијата од локалната самоуправа, за останатите 55 е потребно повеќе време и истите се проследени до надлежните служби и се во …

Повеќе »

Општина Делчево лани издвоила 6,3 милиони денари за реализација на програмата за социјална заштита

Општина Делчево минатата година издвоила 6,3 милиони денари за реализација на програмата за социјална заштита. Според извештајот на реализација на оваа програмата, Сузана Петровска од Општина Делчево, истакна дека најголем дел од средствата се искористени за реализација на повеќе мерки, проекти и активности во насока на зголемена поддршка на повеќе …

Повеќе »

Во Велес започна реконструкцијата на дел од главната улица „Благој Ѓорев“

Општина Велес денеска започна со реконструкција на дел од улица „ Благој Ѓорев“, а градежните зафати ќе се одвиваат на потегот од градинката во населбата Тунел до бензинската пумпа „Ве-Оил“. Како што информираат од Општина Велес, изведбата на градежните работи односно нивното завршување ќе зависи од временските услови.ад/

Повеќе »

Приходите во основниот буџет на Општина Зрновци за минатата година остварени со висока стапка од 96 отсто

Локалната самоуправа на Зрновци минатата година остварила висока стапка на реализација на вкупните приходи, при што собрани се близу 92 отсто од средствата неопходни за нормално тековно работење и за комплетирање на почнатите проекти. Иако е една од најмалите во државата, Општината успеа од планираните околу 49,5 милиони денари, на …

Повеќе »