avtorot23

Заев: Треба да знаат сите дека секој е менлив и променлив

Премиерот Зоран Заев вчера на прес-конференција ги соопшти имињата на носителите на раководни функции, како и членови на Управни и Надзорни одбори на коишто им се заблагодари за досегашниот придонес. Премиерот Заев образложи дека согласно законските прописи започнува постапката за нивно разрешување во Владата, во ресорните министерствата или во надзорните …

Повеќе »

Твитер заедницата за Катица Јанева: И Катица Јанева пробала да избега скриена во багажник …

На социјалната мрежа Твитер кружат статуси со кои се мајтапат со обвинителката на СЈО во оставка, Катица Јанева: Погледнете: А Фуркан 3 саати ја чека и чека и чека Катица, а Катица ја нема и нема и нема и нема ооооо ја нема pic.twitter.com/qsMeV6dDOx — 🅰️псаана (@aps_aana) July 17, 2019 …

Повеќе »

Шпанскиот остров, каде што астронаутите се подготвуваат за Марс

По освојувањето на Месечината, космичките експерименти и истражувањата не запираат. Марс е следната планирана дестинација, а астрофизичарот Раул Моралес и аматерската ѕвезда Аманда Мандри секоја недела ја истражуваат четвртата планета од сонцето, пишува Би-Би-Си. Двојката живеела во Националниот парк Лос Волканес во Ланзароте, дел од Канарските Острови, што е 54,6 …

Повеќе »

Актерот Тасевски на Facebook ја објави неговата листа за министри и директори

„Само мали претумбации и ќе не биде. Груевски, директор на затворот Шутка Муковски главен вратар во истоимениот затвор. Камчев, главен на СЈО Мијалков, претседател на Врховен Заев, министер за надворешни комуникации по телефон Оливер Спасовски, Архиепископ Северномакедонски Ахмети, министер за транспорт на опојни супстанци и дивоградби Пендаровски, министер за љубовни …

Повеќе »

Кои се новите членови на надзорни и управни одбори?!

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница, со која претседаваше премиерот Заев, донесе одлука со која се предлага на Владата да разреши, отповика или да препорача разрешување односно отповикување на директори на јавни претпријатија и установи, на акционерски друштва во државна сопственост, на совети и на управи. Во прилог …

Повеќе »

Универзална сала конечно ќе добие реконструкција со доградба и надградба на конгресен центар

Непосредно по катастрофалниот земјотрес во Скопје, во 1963 година, започна изградбата на Универзална Сала, како трајно одбележување на хуманата акција на дарителите од странство. Официјално Универзална Сала започна со работа на 1 Јануари 1966 година. Заради временските прилики и обилните дождови во мат 2015-та година дојде до оштетување на внатрешниот …

Повеќе »

Мехмети: Катица Јанева требаше да биде симболот во борбата за правда

Замир Мехмети,  истакнат борец против режимот на Никола Груевски и активист на Шарената револуција на Facebook вели дека Катица и нејзиниот тим имаа неверојатна доберва од народот, нешто што политичарите сонуваат да го имаат, а го немаат. „Катица Јанева требаше да биде симболот во борбата за правда, и правна функционална држава, …

Повеќе »

Официјална средба на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и евроамбасадорот Самуел Жбогар

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини одржа средба со шефот на Делегација на Европска Унија во Република Северна Македонија, Н. Е. амбасадорот Самуел Жбогар. На средбата беше потврдена досегашната поддршка и соработка од страна на Европската Унија, како и заложбата за понатамошно развивање на соработката која Европската …

Повеќе »

Кривична пријава против вработен кој нанел штета на „Национални шуми“-Скопје

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Н.С.(50) од село Мал Папрадник, општина Центар Жупа, вработен во Јавното претпријатие „Национални шуми“-Скопје, Подружница на шумско стопанство Стогово, Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,несовесно работење во службата”. На 03.02.2019 во село Долно Косоврасти, при …

Повеќе »