avtorot23

Студенти географи во Чешка ќе ги претстават најзначајните карактеристики на Македонија

Претставници на Истражувачкот здружение на студенти географи „Природник“ – EGEA Skopje во периодот од 16 до 22 септември ќе учествуваат на Годишниот конгрес на Европската асоцијација на студенти географи каде што ќе го претставуваат Здружението и Македонија. Конгресот ќе се одржи во Чешка, во организација на ЕГЕА ентитетите Брно и …

Повеќе »

Со 35,1 милион денари ќе се преквалификуваат 1.253 невработени млади лица

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски и директорката на Агенција за вработување, Билјана Јовановска вчера ги презентираа трите јавни огласи за обуки за ИТ вештини кои се дел од Оперативниот план за вработување за 2019 година. „Наша цел е да …

Повеќе »

Ова е Мефали Гури – скопјанецот кој загина на планината Олимп

Искачувањето на планината Олимп во Грција трагично заврши за 57-годишниот Мефали Гури од Скопје, член на Планинарското друштво Шкупи. Мефали загинал во саботата околу 20 часот во близина на Планинарскиот дом „Спилиос Агапитос“. Во извлекувањето на планинарот Гури биле ангажирани 14 пожарникари и припадници на специјалната единица за несреќи. За …

Повеќе »

Какво време не очекува денес

Времето денес ќе биде претежно сончево, во источните делови со мала локална облачност и со умерен до засилен ветер од северен правец. Во текот на ноќта ќе преовладува претежно ведро и ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16, а максималната …

Повеќе »

Пендаровски: Штом ќе доживее четириесет години, за еден фестивал не велиме дека е стар, туку дека пронашол трајно своето место во културата

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски се обрати на отворањето на 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”. Честитајќи го 40-годишниот јубилеј на фестивалот, претседателот Пендаровски истакна дека тој е резултат на истрајноста и неуморниот ангажман во изминатите четири децении на сите коишто се вклучени во …

Повеќе »

Севкупно валоризирање на професионалниот статус на полициските службеници останува висок приоритет за МВР

„Полициската професија, без оглед за кој нејзин сегмент станува збор, е специфична и пред сè, крајно одговорна. Имајќи го предвид законскиот делокруг на работните задачи – токму од квалитетот на нејзиното функционирање зависи и степенот, односно квалитетот на личната и правна сигурност и безбедност на сите граѓани, и на државата, …

Повеќе »

Димковски : заедно со локалната самоуправа активно работиме во спроведување на мерките за превенција од појава и ширење на болеста африканска свинска чума.

Денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски беше на работен состанок со градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски. На состанокот министерот Димковски и градоначалникот Бочварски, разговараа за превентивните мерки за спречување на појава и ширење на болеста африканска свинска чума. Општина Штип, активно е вклучена во спроведување на …

Повеќе »

Министерот за култура Хусни Исмаили во работна посета на институциите од областа на културата во Битола

Министерот за култура Хусни Имаили престојуваше во  Битола каде што  оствари работна посета на институции од областа на културата. Министерот за култура при посетата на: Универзитетската библиотека „Свети Климент Охридски”; Народниот театар; Центарот за култура; Заводот за заштита на спомениците на културата и музеј – Битола и НУ Музеј на …

Повеќе »

„Лице в лице“ прославува седум години

Планетата Земја е кревок, ранлив организам, за кој ако не покажеме љубов, грижа и одговорност, ќе дозволиме да ни се случи алармантно одбројување кое води до ограничени природни ресурси и до исчезнување на цели екосистеми. Ова е пораката која ја носи 37.издание на „Лице в лице“, чие излегување се поклопи …

Повеќе »