avtorot23

Samsung купува израелска компанија за околу 30 милиони долари

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung ќе се здобие со контрола над израелската фирма, производител на медиумски стриминг * уреди Boxee, јави “Би-Би-Си”. “Ова ќе ни помогне да продолжиме да го подобруваме квалитетот на услугите кои ги нудиме на нашите корисници”, се вели во соопштението на јужнокорејската компанија.

Повеќе »

Toyota Camry е најпродаван модел во САД

Повеќе од 10 години Toyota Camry е најпродаван седан во САД, соопшти јапонскиот производител на автомобили Toyota. Продажбата на Camry е речиси 20% од сите доставени автомобили на марката во најголемата светска економија, САД. Моделот беше претставен за прв пат во 1983 година, а 30 години подоцна одбележува 10 милиони …

Повеќе »

Економијата на ЦИЕ со слаб раст од 2009 година

Во 2013 година, бруто домашниот производ (БДП) на земјите од Централна и Источна Европа, расте со најниски стапки од кризната 2009 година, станува јасно од анализа на Рајфајзен рисрч, што е дел од австриската Рајфајзен банк Интернешнл АГ (РБИ). “Податоците за БДП во првиот квартал на 2013 година на земјите …

Повеќе »

Обем на стоковната размена со странство

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија во периодот јануари-мај 2013 година изнесува 1 642 278 илјади САД долари, а на увозот 2 660 725 илјади САД долари. Покриеноста на увозот со извоз изнесува 61.7%. Трговскиот дефицит, во периодот јануари-мај …

Повеќе »

Делегација од Романија на средба со бизнис заедницата во Република Македонија – ПРЕКУ ИНТЕНЗИВИРАЊЕ НА КОНТАКТИТЕ ДО ПОГОЛЕМА ЕКОНОМСКА СОРАБОТКА МЕЃУ ДВЕТЕ ЗЕМЈИ

Во рамките на посетата на шефот на дипломатијата на Романија, Титус Корлацеан, во Република Македонија, романската делегација предводена од Државниот секретар, Мануел Донеску на 3.7.2013 година во Скопје оствари средба со претставници од бизнис заедницата на Македонија. Како претставник на Стопанска комора на Македонија, а по покана од почесниот конзул …

Повеќе »

Франција побара одложување на преговорите за слободна трговија меѓу ЕУ и САД

Одложување на преговорите за формирање на слободна трговска зона помеѓу ЕУ и САД побара Франција, објави “Франс прес”. Според Париз разговорите треба да бидат околу две недели поради тензиите околу т.н. шпионски скандал и информациите дека Вашингтон следел европски партнери. Портпаролот на француската влада истакна дека не станува збор за …

Повеќе »

S & P го намали рејтингот на 3 водечки банки

Меѓународната рејтинг агенција Standard & Poor’s го намали долгорочниот кредитен рејтинг на водечките банки Barclays, Credit Suisse и Deutsche Bank од “А +” до “А”, соопштува Reuters. Одлуката е резултат на зголемениот ризик со кој големите банкарски групи во Европа, активни во инвестициското банкарство се соочуваат, откако регулаторите и несигурните …

Повеќе »

Го уапсија поранешниот потпретседател на Tiffany поради кражба на накит

Поранешниот потпрестедател на бижутеријната компанија Tiffany беше уапсен во својот дом. Таа е обвинета за кражба на накит за 1,3 милиони долари. Според обвинението, учествувала и со измами на користење на електронски средства за комуникација и превоз на украденото. Во јануари 2011 година Ингрид Ледрхаас-Окун станува одговорен потпретседател на развојот. …

Повеќе »

Apple го регистрира iWatch

Apple има поднесено барање за регистрација на трговската марка iWatch во Јапонија и американскиот технолошки гигант развива мултифункционален рачен часовник, пренесоа американските медиуми и Франс прес. Пријавата за регистрација на марка е поднесена на 3 јуни и е објавена јавно на 27 јуни. Не се знае сеуште кога точно барањето …

Повеќе »