avtorot23

Инспектори ќе ги едуцираат угостителите за почитување на протоколите

Инспектори во наредните десет дена ќе ги едуцираат угостителите за спроведувањето на протоколите и во овој период тие ќе имаат и информативна функција. Целта е на сите угостители да им се објаснат мерките што мора да ги почитуваат со цел спречување на ширењето на Ковид-19 во овие објекти, информира денеска …

Повеќе »

ДУИ: Над пет милиони евра финансиска поддршка за земјоделците

Почитувани граѓани, претставници на медиумите, како што знаете и самите, Владата на РСМ го одобри третиот пакет на економски мерки каде еден од трите столба беше вклучен земјоделскиот сектор со цел да се надминат што е можно побрзо последиците што ги предизвикува коронавирусот. Ние како Министерство за Земјоделство во време …

Повеќе »

Општина Карпош ќе им додели по 10.000 денари на полуматурантите – првенци на генерација

Со одлука на членовите на Советот на Општина Карпош, 10 полуматуранти-првенци на генерација од сите основни училишта на територијата на локалната самоуправа, ќе добијат финансиски награди од по 10.000 денари поединечно, средства од општинскиот буџет. Приватната здравствена установа „Жан Митрев” со донација од околу 500.000 денари хортикултурно ќе го облагороди …

Повеќе »

Со европски средства ќе се унапредува туризмот за здравје на младите од Крива Паланка и Благоевград

Североисточниот плански регион и Фондацијата „Профилактика за здравје” од Благоевград, Република Бугарија го претставија проектот со кој до крајот на ноември годинава преку низа активности ќе се унапредуваат туристичките капацитети за поголема соработка и здравје на младите и лицата со посебни потреби. Како што беше речено на денешната прес конференција, …

Повеќе »

СКТМ: Ќе се затворат 800 туристички агенции и туроператори ако бидат изземени од мерката „ваучери за домашен туризам”

Стопанската комора за туризам на Македонија (СКТМ) ја поздравува владината мерка „Ваучер за домашен туризам”, но искажува загриженост ако од нејзината реализација бидат изземени туристичките агенции, односно ако мерката директно се спроведе со сместувачките капапацитети. На овој начин, оценува Комората, Владата придонесува да се затворат 800 туристички агенции и туроператори …

Повеќе »

Неочекуваниот раст на резервите во САД ги намалија цените на нафтата

Цените на нафата се намалија утринава откако податоците на американската нафтена индустрија покажаа неочекуван драстичен пораст на резервите, со што се поткопуваат надежите дека почетокот на ублажувањето на рестриктивните мерки воведени поради новиот коронавирус ќе овозможи стабилен раст на побарувачката. Цената на американската лесна нафта се намали денеска за три …

Повеќе »

Помпео: Хонг Конг не е веќе голем финансиски центар

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека Хонг Конг повеќе нема квалитети да биде посебно третиран во американскиот закон, што може да нанесе силен удар врз неговиот статус како голем финансиски центар. Тој пред американскиот Конгрес изјави дека предлог законот за безбедност е „последен во низата акции” со што …

Повеќе »

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата во зависност од бројот на дежурства, платите во здравството растат

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема“ на телевизија Телма, потенцираше дека зголемување од 20% плата за два месеци ќе добијат сите кои биле ангажирани со лекување на ковид пациентите. „Зголемување ќе добијат вработените во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, …

Повеќе »

Во Канада продолжува постапката за екстрадиција на Менг Ванжу во САД

Канадски суд вчера одобри натамошна постапка по барање на САД за екстрадиција на Менг Ванжу, финансиска директорка на кинеската компанија „Хуавеи”, а оваа одлука веројатно дополнително ќе ги влоши односите меѓу Кина и Канада. По барање на САД, Менг, ќерката на основачот на „Хуавеи”, беше уапсена на аеродром во Ванкувер …

Повеќе »