avtorot23

СДСМ: Како таткото на Никола Попоски станал претседател на Управен одбор на М-Нав?

Од СДСМ вчера ја обвинија опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека последната лага од нивната кујна за лажни вести е сценариото за јавната набавка за М-Нав која беше целосно разобличена. „Белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ покрај тоа што е асоцијација за криминал, наместени тендери и огромни провизии е симбол за ширење на лаги и …

Повеќе »

ГДУ: Зошто Рашковски се извинуваше до небо, а не се повлече од функцијата?

Оставка од генералниот секретар нема, одговор на новинарските прашања нема, само закани со тужби против новинари и медиуми, соопштуваат од ГДУ. „Зошто Рашковски се извинуваше до небо, а не се повлече од функцијата? Прашањата кои ги поставува јавноста за скандалот со тендерот во М НАВ останаа без одговор. Со заканите …

Повеќе »

Се огласи УЈП по реакциите поврзани со наводното нарушување на безбедноста на личните податоци при инсталирање на апликацијата МојДДВ

Во врска со одредени реакции поврзани со наводно нарушување на безбедноста на личните податоци при инсталирање на апликацијата МојДДВ, Управата за јавни приходи известува дека апликацијата е безбедна за преземање и инсталирање со цел граѓаните да го остварат правото на поврат на 15 % од платениот ДДВ. Управата уверува дека …

Повеќе »

Министерството денеска го раскина договорот: Униформите за Армијата мора да се со врвен квалитет

Поради неисполнувањето на договорот за набавка на воено-теренската униформа од страна на фирмата која беше избрана во јавна и транспарентна постапка, Министерството денеска го раскина овој договор, а согласно постапката, ќе ја активира и банкарската гаранција. Министерството за одбрана никогаш нема да отстапи од намерата секој припадник на Армијата да …

Повеќе »

Овој викенд Late Night Shopping во Скопје Сити Мол: Еве што ќе се случува

Традиционално, но и иновативно и оваа година, Скопје Сити Мол го организира големиот и единствен Late Night Shopping кој ќе се одржува викендов од 5 до 7 јули. На овој тридневен настан сите посетители ќе имаат можност да уживаат во несекојдневно купување до полноќ, со огромни попусти во повеќе од …

Повеќе »

ЛЕВИЦА: Повратокот на ДДВ е понижувачки и ги злоупотребува најсиромашните граѓани

Од ЛЕВИЦА сметаат дека мерката за поврат на ДДВ, НЕ е наменета за да го олесни животот на работниците „Што значи повратокот на 15% од ДДВ? Колкава сума ќе добијат назад граѓаните? Лимитот на месечниот трошок на еден граѓанин е, во општ случај, неговата плата, доколку се занемари кредитот што …

Повеќе »

WIZZ AIR ГИ ОЧЕКУВА АПЛИКАНТИТЕ ВО СВОЈАТА УСПЕШНА ПРОГРАМА НА АКАДЕМИЈАТА ЗА ПИЛОТИ

WizzAir, најголемата ниско-буџетна компанија во Централна и Источна Европа и една од најбрзо растечките авиокомпании во Европа, објави дека по големиот успех од на WizzAir академијата за пилотиво 2017 година, авиокомпанијата нуди нова шема за одложено плаќање за сите оние кои сакаат да учествуваат во нивната интегрирана ATP(A) обука, со …

Повеќе »

Во четврток започнува  фестивалот „Summerland” 2019

Оваа година за  првпат во Скопје, ќе се одржи фестивалот Summerland 2019. Од 04.07-28.07 во срцето на Градски парк со главна бина на Школка, секојдневно ќе има богата музичка програма и забавни активности за сите возрасти. Покрај музичките изведувачи кои ќе настапуваат секој ден, во склоп на фестивалот ќе има …

Повеќе »

Интервју со Филип Димитровски, извршен директор на Тиго Фајнанс: Нашата основна цел е да понудиме едноставни и достапни услуги кои се одговор на барањата на нашите клиенти

Нашата основна цел е да понудиме едноставни и достапни услуги кои се одговор на барањата на нашите клиенти   Пазарот на небанкарски финансиски услуги последниве години вистински се раздвижи, што се должи на зголемување на бројот на финансиски друштва кои нудат онлајн кредити. Законски појавата на финансиски друштва беше овозможена …

Повеќе »