avtorot23

25-годишен полицаец од Тетово застрелал две момчиња

Две лица синоќа се повредени од огнено оружје откако во нив пукал 25 годишен полициски службеник кој не бил на работа. Како што соопштуваат од МВР, лицата Ф.В.(26) и А.Х.(22), се од село Вејце, Тетовско, и биле примени во тетовската болница со прострелни рани од огнено оружје. Десет минути откако …

Повеќе »

Вип ја одржа втората годишна конференција „Women in Digital“

Во организација на телекомуникациската компанија Вип, денеска се одржа втората годишна конференција „Жената во дигиталната ера“ („Women in Digital vol.2“). Под темата „Дигитална трансформација: Техничка револуција или еволуција на менталниот склоп“ (“Digital transformation: Technical revolution or mindset evolution“), успешни и влијателни претставнички од различни општествени сегменти имаа можност одблиску да …

Повеќе »

АНДЕРФЕСТ: Побаравме барем средба со министерот за култура Адеми да образложиме за каков музички проект се работи, меѓутоа …

Министерството за култура денеска (11 март) на својата веб-страница ги објави финалните резултати од Годишните конкурси за поддршка на проекти од национален интерес во културата за 2019 година. Од министерството велат дека по професионален пат повторно ги разгледале пријавите, на што многу здруженија поврторно реагираа. Организаторите на музичкиот фестивал АНДЕРФЕСТ …

Повеќе »

91 милион денари на располагање за набавка на педигриран приплоден добиток

Преку програмата за Рурален развој на располагање се нови 91 милион денари за набавка на приплоден добиток односно, педегрирани машки и женски приплодни грла кози, високостелни педегрирани јуници ( со исклучок на расата Буша), педигрирани машки и женски прплодни грла овци од увоз или од признати организации. Ова денеска на …

Повеќе »

Израелските компании заинтересирани за македонските компании – корисници на ФИТР

Фондот за иновации и технолошки развој во соработка со амбасадата на Израел во РСМ, денеска организираше средба меѓу израелски инвеститори и македонски компании – корисници на ФИТР чија цел е да се отворат нови можности за поддршка и развој на македонските компании и пристап до странски фондови. “Македонија веќе не …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Работниците чекаат повисок минималец, бизнисмените и Владата на различни позиции!

Бизнисот не е подготвен за ново зголемување на минималната плата, Владата прави пресметки а стопанствениците предупредуваат на натамошен раст на трошоците што ќе се одрази врз ликвидноста во приватниот сектор, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Особено реагираат од текстилната и кожарската индустрија – сектори кои се најзасегнати со порастот …

Повеќе »

РАСПИШАН ЈАВЕН ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ГРАЃАНИТЕ ЗА НАБАВКА НА ВЕЛОСИПЕДИ

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Со овој јавен повик, Градот Скопје на граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето (11.03.2019 година) …

Повеќе »

Анѓушев: Креирана е наједноставна и најтранспарентна постапка за инвеститорите за изградба на фотоволтаици

Креиравме транспарентна и конкурентна постапка за инвеститорите што сакаат да градат фотоволтаици, изјави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев во дневникот во 1 ТВ, каде посочи дека има голем интерес за инвестирање. Во вечерашната емисија на 1ТВ „Отворено студио“ вицепремиерот Анѓушев ги образложи предностите на најновиот проект на Владата за …

Повеќе »

Успешни македонци и откажуваат љубов на Северна Македонија

Успешниот Македонец Славче Таневски кој работи како дизајнер за светскиот автомобилски гигант „Мерцедес“, се обрати до Агенцијата за иселеништво на Македонија со молба да не го користат неговото име во било какви промоции, бидејќи тој не сака да биде ставан во контекст со Северна Македонија. Интегрален текст од Фејсбук објавата …

Повеќе »