avtorot23

Неизвесни датумот за избори и продолжувањето на вонредната состојба

Советот за безбедност в сабота на пладне во претседателската вила „Водно” ќе одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. Сабота е последниот ден кога истекува третата – двонеделната вонредна состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 15 мај. Пендаровски, како што потврдија за МИА од Кабинетот на шефот на државата, …

Повеќе »

Овој град во нашата држава го регистрираше првиот случај на заразен од Ковид-19

Во Кичево вчера беше регистриран првиот случај на заразен од Ковид-19. Тој е во стабилна здраствена состојба и се наоѓа на домашно лекување. Уште осум лица се сместени во самоизолација, информира градоначалникот Фатмир Дехари на вчерашната седница на Советот на општината. Во дебатата за состојбата со пандемијата на локално ниво, …

Повеќе »

Овие земји ќе ви платат да летувате таму

Повеќето луѓе не се подготвени да платат за летните одмори по пандемијата, а некои веќе подготвија примамливи понуди во обид да ги намамат туристите. Вратата ја отвори Сицилија со што четвртата вечер им ја нуди на туристите бесплатно на туристите кои одлучуваат да ги поминат летото таму. За разлика од …

Повеќе »

Еве колкава е просечната нето плата во Црна Гора за април

Просечната нето плата во Црна Гора за април 2020 година изнесува 521 евра и е пониска за 0,6 проценти во однос на март, додека во однос на истиот месец лани е повисока за 2,0 проценти, објави Монстат, пренесува агенцијата Танјуг. Ако имаме предвид дека потрошувачките цени паднаа за 0,7 проценти …

Повеќе »

САД распишаа награда од три милиони долари за апсење на пропагандистот на ИД

Американскиот Стејт департмент распиша награда од три милиони долари за информација која ќе доведе до апсење на Мухамад Хадор Муса Рамадан, или познат како Абу Бакр ал-Гариб, роден во Јордан. Тој е еден од лидерите на терористичката организација „Исламска држава” и нејзин главен пропагандист, се вели во потерницата. Како што …

Повеќе »

Доцна попладне верижен судир на пет возила во Битола

Доцна попладнето на улицата „Партизанска” во Битола се случи сообраќајна незгода, верижен судир на пет возила. Во сообраќајката оштетени се три возила марка „форд мондео”, „мерцедес” и комбе возило марка „фиат”, како и урбана и комунална опрема поставена на улицата „Партизанска” во Битола. СВР-Битола времено го запре сообраќајот на улицата, …

Повеќе »

Бектеши: Ќе побараме да се преиспита протоколот во делот за седење на гостите во угостителските објекти

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека согласно Законот за угостителска дејност нема одредба според која сопствениците, менаџерите и вработените во угостителските објекти имаат надлежност да ги легитимираат гостите. Министерството за економија ќе упати писмо до Комисијата за заразни болести за да се преиспита делот во протоколот за работа на …

Повеќе »

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.846.624 лица. Од нив починале 359.532, а оздравеле 2.537.267. -Американскиот претседател Доналд Трамп на својот профил на Твитер објави дека бројот на смртни случаи од Ковид-19 надминал 100 илјади и дека станува збор за „многу тажен биланс на епидемијата”. …

Повеќе »

ЕК: Не може Северна Македонија да функционира вечно со техничка влада

Дипломатите и високите функционери во Брисел одблиску ја следат ситуацијата со изборите и преговорите помеѓу власта и опозицијата. Тие бараат консензус, но потсетуваат дека техничката влада „не може вечно” да трае, јавува дописничката на МИА од Брисел. -Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка …

Повеќе »