avtorot23

Димитров: Ова е бесмртниот “вирус” на идеали против кој залудно се бара “вакцина”

 Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров денеска на својот Фејсбук профил напиша историјата да се остави на историчарите, а политичарите да се занимаваат со сегашноста и со иднината. „Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со иднината. Да …

Повеќе »

Еве што треба дадат сопствениците на возила со странски таблички на возилата

Сопствениците на возила со странски таблички ќе треба да дадат изјава дека возилото е влезено во земјава пред 1 октомври за последен пат за да платат помали давачки за регистрација. Министерот за економија Крешник Бектеши денеска појаснувајќи го предлог-законското решение, оцени дека се работи за важен закон со кој од …

Повеќе »

Царовска на состанок на COST: Воведуваме целосно нов начин на финансиска поддршка за науката и истражувањата

Министерката за образование и наука Мила Царовска на онлајн-состанок со Роналд де Бруин директор на Организацијата за Европска соработка во науката и технологијата (COST), ја нагласи заложбата на Владата за суштинска промена на третманот на науката и зголемување на нивото на јавни вложување во научно-истражувачка дејност, соопшти Министерството за образование …

Повеќе »

Собранието ќе има мнозинство за гласање

Претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со новинарите изјави дека очекува мнозинство на 22 седница што треба да започне денеска за изгласување на потребата за носење на дополнувањето на собранискиот Деловникот за работа. Потоа треба да заседава Комисијата за деловничко мандатни прашања, која треба да го разгледа, како и …

Повеќе »

Успешно одржан првиот #FITR CLASSROOM вебинар со Марвин Лиао

Во рамките на новата иницијатива на ФИТР наречена #FITR CLASSROOM, еден од најеминентните ангел инвеститори во Силиконската долина Марвин Лиао, ги советуваше македонските стартапџии за тактиките, процесите и системите за ефективен влезен маркетинг и продажба, на првиот вебинар кој се одржа вчера. Лиао кој зад себе има дводецениско искуство во …

Повеќе »

Казнети 599 граѓани поради неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 599 прекршоци. Од Министерството за внатрешни работи апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид-19. сст/са/ Скопје, 26 ноември …

Повеќе »

Македонска банкарска асоцијација донира лаптопи за студенти и ученици

Финансиската писменост е еден од важните предуслови за квалитетен живот, спокојно планирање на животните трошоци и распоредување на приходите на секој поединец. Ние, во Македонската банкарска асоцијација особено внимание посветуваме на финансиската писменост на клиентите на нашите членки, банките и штедилниците, и вложуваме ресурси за нејзино подобрување, почнувајки од најраните …

Повеќе »

Без соодветни мерки за поддршка рентакар секторот пред целосен колапс

26 ноември 2020, Скопје – Рентакар компаниите иако претставуваат значаен сегмент на стопанството и придвижуваат неколку други дејности, во услови на криза оставени без соодветна финансиска помош се соочени со опасност од целосен колапс на секторот, реагира Групацијата на рентакар компании при Сојузот на стопански комори на Македонија. „Почнувајќи од …

Повеќе »

Погледнете како стадионите во Аргентина го одбележаа заминувањето на Марадона – оставија само едно

Нема повеќе поделба меѓу навивачите, меѓу ривалите, меѓу стадионите – сите им оддаваат почит на најголемите. Целиот свет е потресен од смртта на легендарниот Диего Армандо Марадона, особено неговата Аргентина каде луѓето нема да можат да се опорават наскоро. Стадионите на најголемите тамошни клубови, Бокa јуниорс и Ривер Плата, ги …

Повеќе »