avtorot23

Нови производи од палетата на Гемак – Џебно Шкотско Виски

Скопје, 16.10.2019 – Вчера, во Next Door Park Hotel-от, Гемак Трејд ги промовираше новите производи во своето продажно портфолио. Станува збор за ЏЕБНО ШКОТСКО ВИСКИ кое претставува модерен и иновативен производ за комплетно нов начин на уживање во омиленото шкотско виски. „Гемак Трејд континуирано работи на проширување на своето портфолио …

Повеќе »

Вработените на Рамсторе заедно со своите потрошувачи повторно ја покажаа својата хуманост

Вработените на Рамсторе заедно со своите потрошувачи   повторно ја покажаа својата хуманост и втора година по ред активно се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден на гладта 16 октомври под мотото“ЗАПОМНИ! Еден од шест луѓе си легнува гладен секоја вечер” . Во соработка со  Организцијата Сите Сити “Ајде Македонија” вработените …

Повеќе »

Октомври, месецот на штедење идеален да почнете да размислувате за посигурни пензионерски денови

Во денешни услови евидентно е дека луѓето живеат подолго и поздраво, така што, со оглед дека се продолжува животниот век, ќе им требаат повеќе ресурси за да можат да живеат квалитетно и во староста. Поради ова, за обезбедување пристоен животен стандард во староста, треба навреме да се размислува и да …

Повеќе »

Рептил маркети прославува 23 години раст на македонскиот пазар

Годинава, Рептил маркети прославува 23 години раст на македонскиот пазар. Еден од најстарите синџири на маркети во земјава со најдобрата услуга, Рептил маркети прерасна во бренд што потрошувачите го препознаваат како трговец со постојан квалитет во услугата и достапни цени на широк асортиман производи, како стабилен работодавец и како еден …

Повеќе »

Царинската управа домаќин на конференција на Светската царинска организација

Од 22 до 24 октомври Царинската управа ќе биде домаќин на најзначајната конференција на Светската царинска организација ПИКАРД (Партнерство во царинското истражување и развој), која ќе се одржи во хотелот „Хилтон“ во Скопје. На конференцијата се очекуваат околу 200 гости од повеќе од 50 земји, царински експерти и академици, кои …

Повеќе »

Гувернерката на Народната банка и министерката за финансии на Годишните средби на ММФ и Светската банка во Вашингтон

Делегација предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерката за финансии, Нина Ангеловска, учествува на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и групацијата на Светскатa банка (СБ) во Вашингтон, САД. Предвидено е делегацијата да оствари средби со високи претставници на ММФ, СБ, Европската инвестициска банка (EИБ) и …

Повеќе »

Премиерот Заев на средбата со Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор синоќа во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск. На средбата, на која зедоа учество и заменикот на претседателот на Владата на Северна Македонија, Бујар Османи и министерот за …

Повеќе »

Зголемен индикаторот на доверба во преработувачката индустрија

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во септември 2019 година е зголемен за 0.3 процентни поени во однос на август 2019 година и изнесува 21.7, а во однос на септември 2018 година е зголемен за 1.1 процентен поен. Состојбата на обезбеденоста на производството …

Повеќе »

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ КНИГАТА „ЗБОРОВИ СО ПЕРСИСКО ПОТЕКЛО ВО МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК“ ОД ДОЦ. Д-Р ЗЕЌИР РАМЧИЛОВИЌ

Во издание на Диван, а со подршка на Министерството за култура и Иранската амбасада излезе од печат книгата „Зборови со персиско потекло во македонскиот јазик“ од доц. д-р Зеќир Рамчиловиќ. Ова е прва книга кај нас која ги проучува и ги диференцира персиските зборови од останатите со ориентално потекло.  Зборовите …

Повеќе »