Breaking News

Toni Ivanoski

Грчката Влада достави амандман за да спречи учество на изборите на партии поврзани со Златна зора

Со цел да се спречи учество на претстојните избори во Грција на партии кои произлегуваат од неонацистичката Златна зора, осудена за криминална организација, грчката Влада достави конкретен амандман, објавија медиумите. Според истите информации, со амандманот се очекува да се блокира учеството на партијата на поранешниот пратеник од Златна Зора Илиас …

Повеќе »

Африкански милијардер го купува Шефилд Јунјатед

По неколку американски, руски, арапски и кинески милијардери, пред вратите на англискиот фудбал сега е и африкански милијардер, откако британските медиуми објавија дека 43-годишниот Нигериец Дозу Мобуси е на чекор од преземање на сопственоста на англискиот второлигаш Шефилд Јунјатед. Според истите извори, нигерискиот милијардер ќе го купи англискиот клуб, кој …

Повеќе »

Извршена замена на старите вакуум пумпи во пумпната станица Јурумлери

Градоначалникот на Општина Илинден Александар Георгиевски и директорот на ЈКП „Водовод“ од Илинден Ивица Трипуновски денеска направија увид во пумпната станица Јурумлери, каде беа заменети старите вакуум пумпи за гасно хлорирање на водата во оваа пумпната станица. Како што истакна градоначалникот Георгиевски, старите дотраени пумпи беа заменети со нови енергетско …

Повеќе »

Објавена рецензија на Мојсова-Чепишевска за новиот роман на Османли

Објавена е рецензија за новиот роман на истакнатиот писател Томислав Османли, „Столб што пее”. Овој четврти роман на Османли беше најавен како антивоено, хуманистички ангажирано книжевно дело, а преку рецензијата од универзитетската професорка и книжевна критичарка, Весна Мојсова-Чепишевска добива и уште едно критичко вреднување. „Столб што пее”, како што е …

Повеќе »

Владимир Христовски избран за претседател на КУД „Стив Наумов“ – Битола

Владимир Христовски е избран за нов претседател на културно уметничкото друштво „Стив Наумов“ – Битола, кое во моментов има 120 членови во три ансамбли, односно мешан хор, младински хор и мандолински оркестар. Христовски е познат битолски стопанственик, хуманист, ротаријанец, поранешен член на мандолинскиот оркестар и поддржувач на културата, кој како …

Повеќе »

„Ги запознавама ретките болести 2023“: Синдром на периодична треска, афтозен стоматит, фарингит, цервикален аденит – PFAPA Syndrome

Периодична треска, афтозен стоматит, фарингит и цервикален аденитис (отоци на вратните лимфни јазли), или накратко ПФАПА (PFAPA) синдром, е болест со периодичен тек која припаѓа во хетерогената група заболувања и се карактеризира со кратки епизоди на акутна состојба кои редовно се повторуваат во текот на неколку години придружувани со нормални …

Повеќе »

САД поддржуваат настап на руски спортисти на ОИ 2024 под неутрално знаме

САД ги поддржаа напорите на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да им биде овозможен настап на руски и белоруски спортисти на Олимписките игри 2024 во Париз под неутрални знамиња, соопшти синоќа Белата куќа. „САД од самиот почеток поддржуваа исклучување на националните спортски тела на Русија и Белорусија од меѓународните спортски федерации. …

Повеќе »

Четириесет и една санкција за автобуси што вршат превоз на ученици

Акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, беше спроведена во текот на вчерашниот ден, во периодот од шест до 16 часот на територијата на Република Северна Македонија, информираат од Министерството за внатрешни работи. При контролата констатирани биле 41 сообраќаен прекршок. – Сообраќајните контроли за зголемување на безбедноста …

Повеќе »

Специјалниот пратеник на Канада за ЕУ ​​и Европа Стефан Дуион доаѓа во Скопје

Специјалниот пратеник на Канада за Европска Унија ​​и Европа Стефан Дион од 6 до 8 февруари ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Фокусот на посетата, како што информираат од Конзулатот на Канада во Скопје, е реафирмирање и продлабочување на билатералната соработка и односите меѓу Канада и Северна Македонија. …

Повеќе »

Замената на регистарските таблички со ознаката НМК ќе ги чини граѓаните од 1400 до 1500 денари

Замената на регистарските таблички со ознака МК со нова НМК (NMK) граѓаните треба да ја направат во овластени станици за технички преглед, а тоа ќе ги чини од 1400 до 1500 денари. Министерството за внатрешни работи деновиве информираше дека граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила дека заклучно со …

Повеќе »