Zoran Popov

Бесими: Новиот закон за буџети – реформа за поголема отчетност, дигитализација и подобро долгорочно планирање

Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес – да започнеме. Со мудрите зборови на нашата хуманитарка Мајка Тереза, која остави длабока трага во историјата, ја започнувам оваа колумна посветена на коренити реформи во јавните финансии. Можам да кажам дека веќе сме во напредна фаза на воспоставувањето на …

Повеќе »

Домашни и странски експерти почнуваат да ја скенираат состојбата во манастирот Трескавец и црквата „Успение на пресвета Богородица“

Стручнни лица денеска ќе направат увид на состојбите во манастирот Трескавец и на црквата „Успение на пресвета Богородица”, а во почетокот на ноември експерт од Грција ќе го проучува големиот проблем што е опасност за црквата – влагата која веќе има направено одредена штета во Црквата. Директорот на прилепскиот Завод …

Повеќе »

Прекин на водоснабдувањето кај дел од корисниците во Аеродром

Поради уличен дефект од Ф-80 мм на Бул.„Асном” 70 во населба Аеродром, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од зг.бр.70, соопштија од ЈП „Водовод и канализација”. Оттаму додадоа дека водоснабдувањето ќе биде прекинато од 10:30 часот до санирање на дефектот.см/бк/

Повеќе »

Бизнис штафетна трка за најбрза македонска компанија

Бизнис штафетна трка за тимови од македонскиот бизнис сектор ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Здружението за спорт и рекреација „Прв до врв”. Стартот на трката ќе биде во 10 часот пред хотел „Парк”. Во трката ќе учествуваат компании, организации, институции, здруженија, дипломатски претставништва…, субјекти кои припаѓаат …

Повеќе »

Османи на состанок за глобалната сјбер безбедност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на 77-то Генерално Собрание на ООН во Њујорк, учествуваше на состанок на тема: „Обликување на глобалната сајбер-безбедност – Повик за акција за промовирање на одговорно однесување на државата и градење капацитети”, чии домаќини беа министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок …

Повеќе »

ССК и Бизнис Академија Смилевски потпиша Меморандум за соработка

Претседателот на Сојузот на стопански комори, Трајан Ангелоски и директорката на Бизнис Академија Смилевски, Маја Кузмановска вчера потпиша Меморандум за соработка. Фокусот е унапредување на соработката меѓу научно-истражувачката дејност и приватниот сектор со цел инвестирање во човечкиот капитал. Ангелоски ја акцентираше важноста на човечкиот капитал за динамичен економски развој. – …

Повеќе »

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона Стругар Митевска е годинaшниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм”. Одлуката денеска ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука, …

Повеќе »

Бесими: Остануваме посветени на одржливи политики за задржување на макроекономската и фискална стабилност

Бесими: Остануваме посветени на одржливи политики за задржување на макроекономската и фискална стабилност Скопје, 23 септември 2022 (МИА) – Реализација на реформите што го поддржуваат стабилниот развој на финансискиот систем, а со цел задржување на високиот степен на макроекономска и фискална стабилност е еден од главните приоритети на Владата и …

Повеќе »

Штериев: Берзите ќе функционираат во нов циклус на голема осцилаторност

Берзите, по се судејќи, ќе функционираат во нов циклус на голема осцилаторност и висока инфлација и каматни стапки. Прогнозите се понеблагодарни од кога било, порача главниот извршен директор на Македонската берза Иван Штериев. На 21. Годишна конференција на Безрата, што се одржува денеска во Охрид Штериев рече дека 2022 година …

Повеќе »