Breaking News

Zoran Popov

Евростат: Во ЕУ жените се пообразовани од мажите

– Во земјите-членки на Европска Унија во 2022 година 42 отсто од младите на возраст од 25 до 34 години имале високо образование, објави денеска Евростат. Овој удел е за еден процент поголем од 2021 година, но сепак е под зацртаната цел на ЕУ, која сака 45 отсто од младите …

Повеќе »

Директорот на БЈБ Тасевски на конференцијата „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“ што се одржува во Италија

Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Сашо Тасевски денеска учествуваше на завршната конференција на ИПА 2019 проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“ во Италија на која што, во организација на ЕУ, италијанското МВР и Германската агенција за меѓународна соработка, учествуваа шефовите на полициите на земјите од …

Повеќе »

Средба на Џафери со новиот кувајтски aмбасадор Ал-Фадли

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска остварил средба со новоименуваниот амбасадор на Кувајт за Северна Македонија, Гази Хамад Ал-Фадли, на кој му посака добредојде и успешен мандат. Џафери ја искористи приликата за воедно да се заблагодари за успешната соработка со досегашниот амбасадор, Јакуб Ал-Атики. Како што информираат од собраниската прес-служба, …

Повеќе »

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите од украинските окупирани територии

– Русија додели 1,5 милиони пасоши на жителите од украинските регионите што се под руска окупација, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Тој додаде дека одлуката е донесена со цел Москва да ја зајакне својата контрола врз тие области. Некои од жителите на украинските региони за западни медиуми изјавија дека …

Повеќе »

Бектеши: И покрај енергетската криза засилено инвестираме во енергетска транзиција и регионално енергетско поврзување

– Министерот за економија Крешник Бектеши на денешниот панел „Политики и технологии кон декарбонизација“ на годинешниот МЕФ 2023 форум, истакна дека и Република Северна Македонија, исто како и остатокот од Европа го почувствува силно негативното влијание од војната во Украина врз енергетскиот сектор, што предизвика пораст на цените на природниот …

Повеќе »

Маричиќ: Креирање соодветно образование и обука клучни за развој на македонската економија

 Областа „Образование и култура“ обработува суштинска тема за постигнување на благосостојба на македонските граѓани, врз основа на солиден инклузивен економски раст на државата, порача вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ на денешниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 26 – „Образование и култура“ во Брисел. …

Повеќе »

Русија го обвинува Западот за „непромислените“ напади врз Москва

Поддршката на Западот за Украина го „турка“ Киев кон „се повеќе непромислено“ однесување, се наведува во денешното соопштение од руското Министерство за надворешни работи. Соопштението уследи нападот со беспилотни летала врз Москва, за што Русија ја обвини Украина. – Нападот имаше за цел ширење паника меѓу цивилите, се истакнува во …

Повеќе »

Живковска: Гласањето за ректор помина во најдобар ред, ги собираме резултатите од сите 28 единици на УКИМ

Гласањето за избор на ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје на 28-те единици во негов состав (23 факултети и пет институти) е завршено и поминало во најдобар ред, изјави за МИА проф. Родна Живковска, претседателка на Универзитетската изборна комисија (УИК), до која изборните комисии од секоја од единиците на …

Повеќе »