Австралиската авиокомпанија Qantas скратува 5 илјади лица


Австралиската авиокомпанија Qantas објави дека планира да отпушти 5.000 работни места откако забележа тешка финансиска загуба. Ова е само дел од плановите на австралискиот превозник за намалување на трошоците од 2 милијарди австралиски долари ( 1,8 милијарди долари ) во следните три години, објави “Би -Би-Си “.

Отпуштањата беа објавени заедно со веста за финансиската загуба од 252 милиони австралиски долари пред оданочување за последните шест месеци од минатата година.

Авиокомпанијата, која планира да ги намали и флотилата со над 50 авиони, изјави дека се соочува со силна конкуренција и кај меѓународните и кај домашните летови.

Главниот извршен директор на Qantas Алан Џојс, рече дека за кратењата на работните места ќе се дискутира со синдикатите денес (28 -ти февруари).

Во прилог на претстојните кратенки авиокомпанијата размислува и да направи промени во својата флота.

Џојс посочи дека Qantas ќе ја презакажува нарачката на осум Airbus A380 авиони. Покрај тоа ќе одложи и добивање на три Боинг 787 Dreamliner, кои биле порачани за Jetstar.


Видете следно

„Гардијан” ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата

Британски „Гардијан” ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата на новиот коронавирус. …