Австралиските власти загрижени поради хакерски напади врз болници и истражувачки центри


Австралија изрази загриженост за хакерските напади на кибер-криминалците, честопати со поддршка на некои влади, врз болници и други здравствени и истражувачки установи ангажирани да бараат одговори на пандемијата на коронавирусот.

„Владата е загрижена што злонамерните кибер актери се обидуваат да ја искористат пандемијата за свои цели”, се вели во заедничката изјава на австралиското МНР и Центарот за трговска и кибер безбедност.

„Австралиската Цлада ги повикува сите земји веднаш да престанат со сите кибер активности – или поддршка за тие активности”, се вели во изјавата без да се прецизира за кои земји тоа се однесува.

Канбера, 20 мај 2020 (МИА)


Видете следно

Трамп издаде наредби за забрана на трансакции со кинеските сопственици на „TikTok” и на „WeChat”

Вашингтон, 7 август 2020 (МИА) – Претседателот на САД, Доналд Трамп издаде извршни наредби со кои …