Бајден би сакал да се сретне со Путин


Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би сакал да оствари средба со рускиот колега Владимир Путин во јуни за време на своето патување во Европа.

– Тоа е моја надеж и очекување. Работиме на тоа, истакна Бајден пред новинарите по говорот за американската борба против коронавирусот.


Тој планира да присуствува на самитот на Г7 во Корнвол во Англија, кој ќе се одржи од 11 до 13 јуни, а потоа заминува во Брисел на средба со лидерите на ЕУ и ќе учествува на самитот на НАТО на 14 јуни.

Американски и руски официјални претставници работат на организирање средба меѓу Бајден и Путин во трета земја за време на првото прекуокеанско патување на американскиот претседател откако ја презеде функцијата. гт/

Вашингтон, 5 мај 2021 (МИА)


Видете следно

Во Њујорк задолжителна вакцинација за студентите

Студентите на Државниот универзитет во Њујорк (СУНУ) и Градскиот универзитет во Њујорк (ЦУНУ) ќе бидат …