“Best Buy Car во Европа за 2020”: Новата Opel Corsa и Corsa-e ја добија наградата на AUTOBEST


Новата Opel Corsa отчукува насекаде: во септември, шестата генерација ја прослави својата светска премиера на IAA саемот во Франкфурт – за прв пат исто така и како електрична Corsa-e на батерии. Сега бестселерот кај малите автомобили ја освои престижната титула „Best Buy Car на Европа за 2020 година“. Жирито на AUTOBEST, составено од новинари од 31 земја, го избра новиот Opel за победник и за автомобилот што нуди најмногу за парите. Експертите го потврдија ова за време на убедливите тестирања на финалето во Истанбул. Opel и со Corsa-e, нуди електричен мал автомобил за секого, кој ги комбинира практичните квалитети на Corsa со работење без CO2 и електричен опсег до 337 километри (според WLTP). Во исто време, наградата за новата Corsa значи и хет-трик на AUTOBEST: ниту еден друг модел не е прогласен за „Best Buy Car на Европа“ во три последователни генерации.

Многу сме среќни што ја добивме оваа награда“, рече извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер. „Одлуката на независните специјализирани новинари покажува дека со Opel Corsa создадовме автомобил ориентиран кон иднината за сите. Автомобил кој е најнапредeн, ефикасeн и добро опремен,и има силна динамика на возење. По цени што можете да си ги дозволите. Во исто време, Corsa, како трикратен победник на AUTOBEST, покажува дека со секоја нова генерација на возила што ги испорачуваме се со ветување дека ќе ги направиме врвните технологии достапни за широк спектар на купувачи “.

„Минатата година, на AUTOBEST рековме дека следниот добитник на Best Buy Car на Европа треба да биде електрифициран брилијантен нов производ. Точно тоа се случи, а новата Opel Corsa е совршен пример за електрификација за сите. Благодарение на мулти-енергетската платформа, новата Corsa им се обраќа на сите во Европа, нудејќи и ICE и EV верзии. Нашиот победник во AUTOBEST е првиот автомобил во нашата историја почнувајќи да ја гради врската помеѓу сегашноста и иднината, помеѓу класичните и авангардните погони и технологии. Новата Corsa е прва што ја демократизира иднината на електричното моторизирање, со што луѓето во Европа ја прифаќаат иднината самоуверено како следна нормалност “, рече Дан Варди, основач и претседател на AUTOBEST.

Во 2007 и 2015 година, четвратата и петтата генерација на Corsa победија; минатата година Opel Combo Life ја доби наградата AUTOBEST. Сега новите Corsa и Corsa-е ја продолжуваат традицијата. Рецепт за успех: новата Opel Corsa комбинира високи секојдневни придобивки со врвните технологии, економија, возбудлив дизајн плус многу забава зад воланот. Секоја варијанта на Corsa е опремена со бројни најнапредни системи за помош. Овие вклучуваат предупредување за преден судир со автоматско сопирање при итни случаи и детектирање на пешаците, како и интелигентна контрола на брзината, предупредување за менување од лента и препознавање на знаци на сообраќај.

Заедно со Opel Grandland X плаг-ин хибридот, Corsa-e годинава го означи почетниот сигнал за електрична офанзива на Opel. Сите модели на Opel ќе бидат електрифицирани до 2024 година – клиентите потоа можат да изберат „e“ верзија на секој модел. Исто така, електричните лесни комерцијални возила стануваат особено важни за „последнаиот километар“ во градските центри. Vivaro-e комбе ќе биде промовиран во текот на следната година. Електрифицираната верзија на Opel Combo Life, Combo Cargo и Zafira Life потоа ќе пристигне во 2021 година.Видете следно

ФИТР препознаен како успешен модел – поднесена иницијатива да се преслика на регионално ниво

Фондот за иновации и технолошки развој на РСМ е препознаен како успешен пример во студијата …