Безос го зголеми своето богатство за 65% за точно половина година, а тој сè уште не плаќа даноци во САД


Веќе огромното богатство на американски 643 милијардери порасна во просек за 29% од почетокот на пандемијата на коронавирусот, која истовремено уништи десетици милиони работни места ширум светот.

Најбогатите од супербогатите профитирале за 845 милијарди долари, се вели во извештајот на Американскиот институт за политички студии. Извештајот пресметал дека 643 милијардери во САД заработиле 845 милијарди долари приход од колективно богатство, почнувајќи од 18 март, кога започнаа блокадите во САД и поголемиот дел од светот.

Колективното богатство на милијардерската класа се зголеми од 2,95 на 3,8 милијарди долари. Тоа носи профит од 141 милијарда долари месечно или 4,7 милијарди долари на ден, пишува Гардијан. Во истиот период, повеќе од 197.000 Американци починаа од вирусот корона, а повеќе од 50 милиони од нив останаа без работа.

Џеф Безос, основачот и извршен директор на „Амазон“, кој веќе беше најбогатата личност во светот пред кризата, имаше најголема корист од пандемијата и глобалните блокади. Неговото лично богатство, според списанието Форбс, пораснало за 73,2 милијарди долари од почетокот на кризата до рекордни 186,2 милијарди долари.

Тоа зголемување од 65% главно е резултат на високата вредност на акциите на Амазон, бидејќи се повеќе луѓе се свртуваат кон услугата за испорака. За само еден ден во јули, Безос доживеа зголемување на своето богатство за повеќе од 10 милијарди фунти. Од пандемијата имаше корист и Елон Маск, основач и извршен директор на компанијата за електрични автомобили Тесла. Неговото проценето богатство се зголеми за 274%, на 92 милијарди долари, додека Марк Цукерберг (Фејсбук) го зголеми своето богатство за 84% или 45,9 милијарди на 100,6 милијарди долари.


Видете следно

Кој е Компанијата Мајкрософт (Microsoft) е на четврто место по висината на донации за кампањата на демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден

Компанијата Мајкрософт (Microsoft) е на четврто место по висината на донации за кампањата на демократскиот …