Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони


Вашингтон, 10 септември 2020 (МИА) – Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 28 милиони.

Вирусот е потврден кај 28.029.608 лица, покажуваат податоците на порталот „Ворлдметерс”.

Вкупно 908.050 луѓе починаа од вирусот, а 20.106.316 луѓе се излекувани.

САД, Индија и Бразил имаат најголем број заразени, каде што има и најголем број смртни случаи. 


Видете следно

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Речиси 2.000 дози од вакцината против коронавирус на „Модерна” се расипаа во болницата во Бостон, …