Бургер Кинг веќе нема да дава играчки со менијата на своите деца


Бургер Кинг веќе нема да издвојува пластични играчки заедно со менијата за деца, за да го намали пластичниот отпад.

Синџирот на ресторани за брза храна, исто така, ги охрабрува клиентите да ги вратат старите промотивни пластични играчки за да се направат други предмети.


Овој потег следува откако две деца на Хемпшир го повикаа гигантот за брза храна и неговиот ривал Мекдоналдс да престанат да делат бесплатни пластични играчки, соопштува Би-Би-Си.

Мекдоналдс соопшти дека неговите клиенти ќе можат да избираат помеѓу играчка и овошје.


Петицијата, организирана од Ела и Кејтлин МекЕвен, на возраст од 9 и 7 години, ги повикува компаниите да „размислат за околината и да престанат да им даваат пластични играчки на своите деца“ a веќе има повеќе од половина милион потписнички.

Само неколку часа пред Бургер Кинг да ја објави својата промена во политиката, ривалскиот ланец на Мекдоналдс рече дека нема планови да се откаже од своите играчки.

Наместо тоа, клиентите ќе можат да ја заменат играчката со кеси со овошје доколку сакаат.

Бургер Кинг изјави дека сака да преземе „значајни активности“ за решавање на проблемот со пластичниот отпад.

Синџирот за брза храна ќе обезбеди ѓубре во своите ресторани за собирање на користени играчки. Според компанијата, овој потег ќе заштеди 320 тони пластика годишно.


Видете следно

Каратистите на „Макпетрол” доминантни на младинското државно првенство

Натпреварувачите на карате клубот „Макпетрол” викендов во Гостивар имаа извонредно енергичен и убедлив настап на …