НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Заев: 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија

Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент за трансформација, односно за дигитализација на традиционалните индустрии, истакна денеска премиерот Зоран Заев по потпишувањето на Меморандум за разбирање за безбедност на 5G технологиите, со потсекретарот за …

Повеќе »

Професорот на УЈИЕ, Вељанд Рамадани, во ТОП 4% најцитирани научници во светот

Професорот Вељанд Рамадани е рангиран во ТОП 4% најцитирани научници во светот за 2019 година во категоријата “Бизнис и менаџмент”. Резултатите се објавени во “Updated science-wide author databases of standardized citation indicators” (https://data.mendeley.com/datasets/btchxktzyw/2). Оваа листа се базира на податоците за цитати во 2019 година. Д-р Вељанд Рамадани е редовен професор …

Повеќе »

ФДА го одобри „Ремдесивир” за лекување Ковид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек што се дава интравенски на пациенти на кои им е потребна хоспитализација. Лекот е одобрен за итна употреба од пролет, и сега е првиот лек што добил целосно одобрување во САД …

Повеќе »

ПРОФ. Д-Р МИШКО РАЛЕВ ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА У.О. НА ААМ

Вчера, на 21.10.2020 година (среда) се одржа изборното Собрание на Асоцијација на Архитекти на Македонија (ААМ), на кое беше избрано ново раководство. Согласно мерките пропишани од надлежните Институции и Органи на Република Северна Македонија, за одржување на ваков тип настани во време на Ковид-19, Собранието се одржа на отворен простор, …

Повеќе »

Интервју со Проф. д-р Марјан Бојаџиев, Провост – 15 јубилеј на Универзитет Американ Колеџ Скопје

Професоре, честитки за јубилејот. 15 години постоење е навистина значајно постигнување за една образовна институција. Раскажете ни ги почетоците на Универзитет Американ Колеџ Скопје. Идејата за оваа приказна почна многу одамна, во 1981 година, кога Скопје беше меѓународен универзитетски центар. Таа мисла нѐ водеше и во 2005 г. – идејата …

Повеќе »

Конференција „Како институциите се справија со одливот на мозоци 2013-2020?”

Во организација на Мрежата за спречување на одлив на мозоци денеска ќе се одржи конференцијата: „Како институциите се справија со одливот на мозоци 2013-2020?”. Организаторите информираат дека на конференцијата ќе биде презентирана Анализата на спроведување на Националната стратегија за соработка и спречување на одливот на млади и висококвалитетни кадри 2013-2020. …

Повеќе »

Македонска компанија разви иновативно решение зе мерење на загадувањето!

Луѓето насекаде низ светот ги чувствуваат негативните ефекти од воздушното загадување. Најновите истражувања покажуваат дека скоро 90% од луѓето во светот дишат загаден воздух, што причинува прерана смрт на преку 4 милиони луѓе глобално. За среќа, свеста за поврзаноста помеѓу човековото здравје и загадениот воздух е се’ повисока и во …

Повеќе »

ИКС организира тримесечна обука за новинарство

Институтот за комуникациски студии (ИКС) распиша конкурс за прием на 10 учесници на тримесечна обука за новинарство. ИКС ја организира оваа обука како дел од проектот  „Поврзи ги точките: Подобрени политики преку граѓанско учество” , поддржан од Британската амбасада во Скопје. Целта на програмата е учесниците да стекнат применливи вештини и …

Повеќе »

Шахпаска: Ако доследно се почитуваат протоколите, ќе се заштити здравјето на децата и вработените (ДПЛ)

Во градинките „Детска радост” и „25 Мај” во Општина Гази Баба нема дечиња и вработени позитивни на корона вирусот. Ова, според министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, е пример дека доколку доследно се почитуваат здравствените протоколи, ситуацијата може да се стави под контрола и да се заштити здравјето …

Повеќе »